24 OUTLET POWER STRIP VERTICAL 15FT CRD METAL 120V 20A L5-20P 72IN
24 OUTLET POWER STRIP VERTICAL 15FT CRD METAL 120V 20A L5-20P 72IN
Key Features
- 24 outlets
- Convenient and safe covered, on/off switch
- 20-amp circuit breaker
- 15 ft. cord with locking L5-20 input plug
- 72" length
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's PS7224-20T power strip offers 20 amp, 120V multi-outlet AC power distribution in a convenient 72 inch mountable housing with NEMA L5-20 locking input plug. Offers horizontal or vertical power distribution in rackmount, raceway and workbench applications. Includes 24 output receptacles with 2.795 inch center-to-center spacing, 15 ft AC line cord and lighted power switch with locking transparent cover to prevent accidental shutoff. Sturdy all-metal extruded aluminum housing stands up to demanding network, laboratory or factory environments. INPUT/OUTPUT: Input: NEMA L5-20P (twist lock)/Output: 22 NEMA 5-15R & 2 NEMA 5-20RELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 20A FORMAT: 72 in. corded, mountable power strip
Tech Specs
| Depth | 72" |
|---|---|
| Width | 1.5" |
| Height | 1.5" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Mount Type | Vertical |
| Cord Length | 15 ft |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Receptacles | 22 x NEMA 5-15R |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Power Rating | 2400 W |
| Power Switch | Yes |
Show all 29 specsShow fewer
| Product Name | Power Strip 120V AC |
|---|---|
| Product Type | Power Strip |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Black |
| Circuit Breaker | Yes |
| Package Contents | <ul><li>Power Strip 120V AC</li><li>PS7224-20T</li><li>Mounting hardware</li><li>Instruction manual</li></ul> |
| Country of Origin | Vietnam |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20P |
| Receptacles Spacing | 2.80" |
| Weight (Approximate) | 6.60 lb |
| Maximum Input Current | 20 A |
| Additional Information | <ul><li>Material of construction: Aluminum</li><li>Form factors supported: Supports vertical or horizontal mounting in rack enclosures, raceways and a variety of other applications</li><li>Switches: Lighted 2 position switch controls power to all outlets</li><li>Locking switch cover: Transparent on/off switch cover prevents accidental turn-off</li></ul> |
| Maximum Output Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | PS7224-20T |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL1363</li><li>cUL</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STRIP from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET POWER STRIP 15A 5-15R 6 FT CORD BLACK HOUSING MOUNTABLE

CLAMP-ON POWER STRIP HOLDER SURGE PROTECTOR WHITE

6OUT SURGE STRIP 6 FT CORD 790 JOULES BLACK 5-15P MOUNTABLE
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.