
24 MONITOR - P2425
24 MONITOR - P2425
Key Features
- 24" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- Edge LED backlighting offers slim design and bright visuals with lower power consumption and uniform screen illumination
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- The 16:10 aspect ratio provides extra vertical space, making it ideal for multitasking, document editing, and creative workflows
- 300 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- Anti-glare led monitor enhances viewing comfort by diffusing harsh light, helping reduce eye strain during extended screen use
- 1920 x 1200 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LED Monitor ensures consistent operation during extended sessions across diverse usage scenarios
- WUXGA resolution provides enhanced image quality and extra screen space, perfect for productivity and content creation
- 100 Hz standard refresh rate enhances clarity by reducing motion artifacts, ensuring smooth and sharp display performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Improved ComfortView Plus
Reduces harmful blue light emissions to ≤35%, for all-day comfort without sacrificing color.
Play video about 100Hz Refresh Rate
Hear our expert explain and provide a side-by-side comparison between a monitor with a 60Hz vs a 100Hz refresh rate.
Refresh Rate
100Hz refresh rate delivers less flicker, more seamless scrolling and smoother motion.
Vivid Colors
Wide color coverage with up to 16.7m displayable colors of 99% sRGB.
Work in clear details
See more on this ultra-thin bezel monitor.
Connect to productivity
Connect your accessories with a wide variety of ports.
Extensive connectivity
Wide variety of ports for all your accessories.
Quick Access USB Ports
Including a USB-C downstream that delivers up to 15W of power.
Mounting compatibility
VESA compatible accessories and soundbar.
Designed for comfort
Adjustability to meet your preferences throughout the day.
Improved multitasking
Organize your screen with Easy Arrange and save profiles with Easy Arrange Memory.
Smooth deployment
Manage your fleet of monitors with features that are automatic, comprehensive and compatible with several tools.
Convenient customization
Quickly access your favorite features and functions with the menu launcher and hot keys.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Depth | 2" |
| Width | 20.9" |
| Height | 13.5" |
| Features | Easy Arrange |
| Speakers | No |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | Dell |
| Brightness | 300 Nit |
| Mount Type | Panel Mount |
Show all 86 specsShow fewer
| USB Type-C | Yes |
|---|---|
| Color Gamut | 99% sRGB |
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Pixel Pitch | 0.27000 mm x 0.27000 mm |
| Screen Mode | WUXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Color Family | Dual Color |
| HDMI Version | 1.4 |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Name | P2425 Widescreen LED Monitor |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Color | Black |
| Product Model | P2425 |
| Response Time | 5 ms |
| TCO Certified | Yes |
| Glass Hardness | 3H |
| HDCP Supported | Yes |
| Product Family | P |
| Product Series | P |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Stand Included | Yes |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Voltage Current | 1.50 A |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Depth with Stand | 7.16" |
| Package Contents | <ul><li> P2425 Widescreen LED Monitor</li><li> 1 x Stand Riser</li><li> Base</li><li> 1 x Quick Setup Guide</li><li> 1 x Safety, Environmental, and Regulatory Information</li><li> 1 x Power Cord</li><li> 1 x DP-to-DP Cable, 1.8m</li><li> 1 x USB 3.2 Gen1 Type A-to-B (Upstream) Cable, 1.8m</li><li> 1 x HDMI-to-HDMI Cable, 1.8m</li></ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 20.94" |
| Height with Stand | 20.13" |
| Number of Screens | 1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Stand Adjustments | Height |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Number of USB Ports | 5 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Pixel Per Inch (PPI) | 94.07 |
| Viewable Screen Size | 24" |
| Weight (Approximate) | 6.94 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,500:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG (Fast) |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.27000 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Remote Asset Management | Dell Command |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | DELL-P2425 |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.27000 mm |
| Maximum Adjustable Height | 5.91" |
| Maximum Power Consumption | 74 W |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Certifications & Standards | <p>EPEAT Climate+ </p> |
| Extended Height with Stand | 20.13" |
| Maximum Operating Altitude | 16404 ft |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Environmental Certification | TCO Certified Edge |
| Operating Power Consumption | 74 W |
| USB Type-C (Power Delivery) | 15 W |
| Compressed Height with Stand | 14.33" |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Number of HDMI 1.4 (HDCP 1.4) | 1 |
| Maximum Non-operating Altitude | 40000 ft |
| Number of DisplayPort 1.2 (HDCP 1.4) | 1 |
| Dell Display and Peripheral Manager Compatibility | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from DELL DISPLAYS and similar brands


DELL PRO 22 MONITOR - E2225HM

DELL PRO 24 MONITOR- E2425HM

DELL PRO 22 ADJUSTABLE STAND MONITOR - E2225HSM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.