
California Proposition 65 Warning
24.1IN WS 1920X1200 1000:1 PROART PA248QV WUXGA HDMI BLACK
24.1IN WS 1920X1200 1000:1 PROART PA248QV WUXGA HDMI BLACK
Key Features
- 24.1" viewable screen size enhances clarity and depth for immersive playback of movies, games, and high-resolution media
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- Adaptive Sync tearing prevention technology eliminates tearing and distortion by synchronizing frames for seamless motion clarity
- The 16:10 aspect ratio provides extra vertical space, making it ideal for multitasking, document editing, and creative workflows
- 300 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- Flicker-free feature boosts monitor reliability and performance consistency for sustained productivity
- 1920 x 1200 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LCD monitor runs cooler with low power use, offering extended performance and comfort for long work or entertainment sessions
- WUXGA resolution provides enhanced image quality and extra screen space, perfect for productivity and content creation
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ProArt Display PA248QV Professional Monitor - 24.1-inch, 16:10, IPS, WUXGA (1920 x 1200), 100% sRGB, 100% Rec.709, Color Accuracy E < 2, Calman Verified, ProArt Preset, ProArt Palette, Ergonomic Stand
- 24.1-inch 16:10 WUXGA (1920 x 1200) IPS display with frameless design
- International color standard 100% sRGB and 100% Rec. 709 wide color gamut
- Calman Verified with factory pre-calibrated for excellent color accuracy (E < 2)
- ASUS exclusive ProArt Preset and ProArt Palette provides serval adjustable color parameters and preset modes
- 75Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology (48~75Hz) to animated content with fast action and eliminate screen tearing
- Extensive connectivity with DisplayPort, HDMI, D-sub, Audio in, Earphone jack plus four USB 3.0 ports for the most flexibility
- VESA wall-mountable and ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments for a comfortable viewing experience
Incomparable Color. Unlimited Creativity.
ProArt Display PA248QV is a 24.1-inch monitor designed to satisfy the needs of creative professionals, from photo and video editing to graphic design. ProArt Display PA248QV is factory calibrated and Calman Verified to deliver superb color accuracy (∆E < 2). It also provides industry-standard 100% sRGB / 100% Rec. 709 color space coverage. With ASUS-exclusive features, such as ProArt Preset and ProArt Palette with six-axis color, black-level and brightness adjustments, PA248QV makes it easy to achieve the exact look you desire quickly, easily and precisely.
Bring out the true beauty of your pictures
The ProArt display delivers industry-standard 100% sRGB and 100% Rec. 709 color gamut for rich, vivid reproduction that ensures every detail of your photos is clear and lifelike.
High color fidelity for truly expressive hues
Revel in pure, expressive hues thanks to accurate, true-to-life color reproduction. ProArt displays achieve ∆E < 2, so your images are accurately reproduced on screen - allowing you to see exactly how your work is going to look when it's finished.
True color, right out of box
Color professionals rely on color-accurate displays to ensure that their creations look exactly as intended. ProArt Display PA248QV is factory calibrated and Calman Verified to guarantee industry-leading color accuracy. Every ProArt display undergoes stringent, meticulous testing to ensure smoother color gradation. Consumer of pro, you're assured color-accurate viewing and content-creation experiences.
Quick color-gamut adjustment
ASUS-exclusive ProArt Preset provides multiple modes for quick color-gamut adjustment. Whether you're color grading, video editing or manipulating photos, you can switch and match your needs easily.
Personalized editing experience
ASUS ProArt Palette lets you customize your display via a wide range of parameters, including color hue, temperature and gamma adjustments - all easily accessed via intuitive on-screen menus. There are also two-point grayscale sliders for all six colors, providing greater color-adjustment flexibility than many competing monitors. ProArt Palette empowers you to produce quickly and consistently, and makes it easy to keep your color management in check.
Rich Connectivity
ProArt Display PA248QV offers rich connectivity with DisplayPort 1.2, HDMI (v1.4), D-Sub ports and a built-in USB hub, so it's easy to hook up to a wide variety of devices and enjoy ultrafast transfer speeds with external storage - catering to every content-creation demand.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Depth | 1.9" |
| Width | 21" |
| Height | 14.2" |
| Features | Flicker-free |
| Speakers | Yes |
| Brand Name | Asus |
| Brightness | 300 Nit |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Color Gamut | 100% sRGB |
Show all 71 specsShow fewer
| DisplayPort | Yes |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Pixel Pitch | 0.27000 mm x 0.27000 mm |
| Screen Mode | WUXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Product Line | ProArt |
| Product Name | ProLite PA248QV Widescreen LCD Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Color | Black |
| Product Model | PA248QV |
| Response Time | 5 ms |
| TCO Certified | Yes |
| HDCP Supported | Yes |
| Product Family | ProArt |
| Screen Surface | Matte |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Depth with Stand | 8.31" |
| Package Contents | <ul> <li>ProLite PA248QV Widescreen LCD Monitor</li> <li>Power Cord</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>Warranty Card</li> <li>Welcome Card</li> <li>HDMI cable</li> <li>USB cable</li> <li>Calibration Report</li> </ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 20.98" |
| Country of Origin | China |
| Height with Stand | 19.88" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Stand Adjustments | Swivel |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Number of Speakers | 2 |
| Vertical Frequency | 49 Hz to 75 Hz - Digital |
| Number of USB Ports | 4 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 105 kHz - Digital |
| Viewable Screen Size | 24.1" |
| Weight (Approximate) | 8.60 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.27000 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Environmental Compliance | Japanese Restriction of Hazardous Substances |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | PA248QV |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.27000 mm |
| Certifications & Standards | <li>TÜV Rheinland Low Blue Light</li> |
| Off-Mode Power Consumption | 0 mW |
| Environmental Certification | TCO Certified 8.0 |
| Energy Efficiency Compliance | Minimum Energy Performance Standards (MEPS) |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Weight with Stand (Approximate) | 13.45 lb |
Related Products
More in DSKDSP from ASUS - DISPLAY and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


