
BENQ 24 FHD IPS MONITOR100HZ BLACK1920X1080250NIT5MS
Request pricing
23.8IPS1920X1080100HZBLACK HEIGHT ADJ250 NITS LBL+ 2W SPK
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| VGA | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2.6" |
| Width | 21.3" |
| Height | 13.5" |
| Features | Eye-Care |
| Speakers | Yes |
| Brand Name | BenQ |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
|---|---|
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDMI Version | 1.4 |
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Product Name | GW2490T I 23.8" Eye-Care BenQ Home Office Monitor |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Model | GW2490T |
| Response Time | 5 ms |
| TCO Certified | Yes |
| HDCP Supported | Yes |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Depth with Stand | 9.49" |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 21.26" |
| Application/Usage | Office |
| Height with Stand | 19.06" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Stand Adjustments | Pivot |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of Speakers | 2 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Pixel Per Inch (PPI) | 93 |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 7.72 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,300:1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | GW2490T |
| Extended Height with Stand | 19.06" |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Compressed Height with Stand | 14.72" |
| Manufacturer Website Address | http://www.benq.com |
| Weight with Stand (Approximate) | 14.11 lb |
More in DSKDSP from BENQ LCD MONITORS and similar brands




Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.