
23.8IN IPS 1920X1080 BLACK 100H HDMI V1.4 HDMI DP 250NITS 2WX2 SPK
23.8IN IPS 1920X1080 BLACK 100H HDMI V1.4 HDMI DP 250NITS 2WX2 SPK
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- ePaper Mode
- Color Weakness Mode
- Flicker-Free Technology
- Low Blue Light Plus Technology
- Brightness Intelligence sensor detects light changes in your viewing environment and actively adjusts the screen brightness for a comfortable viewing experience.
- Color Modes for Multitasking
- VESA Certified MediaSync Guarantees
- Seamless Viewing: 100Hz Smooth Motion
- Conveniently placed buttons make switching between activities a breeze, streamlining your journey from every input source for your preferred setup.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Effortless Display Transitions | Stay Linked to Your Daily Life
Stay effortlessly connected to your daily devices, with multiple ports for ultimate convenience. Switch between all your display needs with seamless efficiency.
Switch Seamlessly with One Click
Conveniently placed buttons make switching between activities a breeze, streamlining your journey from every input source for your preferred setup.
Seamless Viewing: 100Hz Smooth Motion
100Hz refresh rate reacts more quickly to changes, resulting in a clearer and smoother user experience with eye comfort for webpage reading, video streaming, or gaming, etc.
VESA Certified MediaSync Guarantees
VESA Certified MediaSync guarantees jitter-free playback, supporting all international broadcast video formats for an optimal multimedia experience.
Coding | Color Modes for Multitasking
Coding Mode is designed to make every color stand out for easy readability with optimized contrast and saturation of dark mode.
Reading | Color Modes for Multitasking
ePaper Mode, the simulated e-book display, balances the text and background to make long reading sessions easier on the eyes.
Lasting Well-Being on Your Eyes
During long usage from day to night, the Brightness Intelligence sensor detects light changes in your viewing environment and actively adjusts the screen brightness for a comfortable viewing experience. B.I. Gen2 allows for a higher degree of adjustability with customizable screen brightness to adjust to your preferences while caring for your eyes.
Brightness Intelligence Technology
The Brightness Intelligence Technology (B.I.Tech.) detects content intensity to avoid overexposure of bright scenes while enhancing dark areas to maintain clear visibility. The display performance is ideal for both work and fun, protecting your vision with superb imagery quality.
Low Blue Light Plus Technology
This technology maintains vivid colors while filtering out shorter, higher energy blue-violet radiation that is harmful to the eyes
Flicker-Free Technology
The exclusive BenQ Flicker-Free Technology eliminates flickering at all brightness levels to reduce eye strain, fatigue, and headaches.
Color Weakness Mode
The red and green filters on the monitor help individuals with color deficiency distinguish colors more easily.
ePaper Mode
The simulated e-book effect with clear black and white reading layout provides a better reading experience.
TÜV Rheinland Certified
Global safety authority, TÜV Rheinland, certified the GW2490's Flicker-Free and Low Blue Light Technology as truly friendly to the human eye. Eyesafe 2.0 certification ensures that the display reduces blue light while maintaining vivid colors.
Eye-CareU
Leave it to the compatible software of Eye-CareU on the GW2490 to set timers, light reminders, and distance reminders to correct your posture as you focus on what you do best. The pop-up works as an assistant, allowing for quick navigation and settings via its quick on-screen control.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 2.4" |
| Width | 21.3" |
| Height | 13.5" |
| Features | Color Weakness Mode |
| Speakers | Yes |
| Brand Name | BenQ |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
Show all 55 specsShow fewer
| Screen Mode | Full HD |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Black |
| HDMI Version | 1.4 |
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Product Name | GW2490 I 23.8" 1080p BenQ Home Monitor |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Color | Black |
| Product Model | GW2490 |
| Response Time | 5 ms |
| TCO Certified | Yes |
| HDCP Supported | Yes |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Depth with Stand | 7.17" |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 21.26" |
| Height with Stand | 16.06" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of Speakers | 2 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Pixel Per Inch (PPI) | 93 |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 7.80 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,300:1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | GW2490 |
| Maximum Power Consumption | 30 W |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Environmental Certification | TCO Certified 9.0 |
| Operating Power Consumption | 30 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.benq.com |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Weight with Stand (Approximate) | 8.66 lb |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from BENQ LCD MONITORS and similar brands


21.5IN LCD MNTR 1920X1080 ESSENTIAL IPS 2XHDMI

BENQ 27 FHD IPS MONITOR100HZ BLACK1920X1080250NIT5MS

27IN IPS 1920X1080 BLACK 100HZ HDMI V1.4 HDMI DP 250NITS 2WX2 SPK
More from BENQ LCD MONITORS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
