
BENQ 24 FHD IPS MONITOR100HZ BLACK1920X1080250NIT5MS
BENQ 24 FHD IPS MONITOR100HZ BLACK1920X1080250NIT5MS
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Warranty: 3 Year Limited Mfg.
- Input Connectors: HDMI (v1.4); DisplayPort (v1.2)
- Controls: EyeSafe 2.0, Flicker-free, Low Blue light (Hardware Solution)
- Includes: QSG, Warranty Card, Safety Instruction
- Design & Dimensions: Black finish; Tilt adjustable stand; Measures (with stand): 7.2"W x 21.4"H x 16.4"D"; Weighs 6.75 lbs.
- Display: 1920 x 1080 native resolution; Refresh Rate: 100Hz; 1300:1 Contrast Ratio; Support for 16.7 million color; Viewing Angles: 178-degrees horizontal/vertical; Brightness: 250 nits
- Performance: IPS panel; 16:9 aspect ratio; Flicker-free Technology; Low Blue Light Plus; ePaper; Response Time: 5ms typical (normal)/5ms (fast)
- Type/Compatibility: 23.8" IPS LED Backlit Monitor; Compatible with Windows
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Enjoy Crisp and Clear Images | Vivid Colors, Striking Imagery
IPS (In-Plane Switching) Technology provides accurate color and image reproduction from any angle. And 99% sRGB color space delivers vivid visuals for movies, games and webpages. Better clarity and more details make you view more comfortably.
4-sided Ultrathin Bezel Design
It's more than just stylish furniture: Clean lines and a seamless viewing experience enhance focus and eliminate distractions, combining style with functionality.
Seamless Viewing: 100Hz Smooth Motion
Enjoy a 100Hz refresh rate for a clearer and smoother experience. This high refresh rate ensures quick response to changes, providing enhanced comfort for webpage reading, video streaming, and gaming.
Reading | Color Modes for Multitasking
ePaper Mode, the simulated e-book display, balances the text and background to make long reading sessions easier on the eyes.
Lasting Well-Being on Your Eyes
BenQ Eye-Care technologies safeguard your eye health with multiple features, ensuring that you see every image with clarity and comfort.
Low Blue Light Plus
This technology maintains vivid colors while filtering out shorter, higher energy blue-violet radiation that is harmful to the eyes.
Flicker-Free Technology
The exclusive BenQ Flicker-Free Technology eliminates flickering at all brightness levels to reduce eye strain, fatigue, and headaches.
ePaper Mode
The simulated e-book effect with clear black and white reading layout provides a better reading experience.
TÜV Rheinland Certified
Global safety authority, TÜV Rheinland, certified the GW2491's Flicker-Free and Low Blue Light Technology as truly friendly to the human eye. Eyesafe 2.0 certification ensures that the display reduces blue light while maintaining vivid colors.
Eye-CareU
Leave it to the compatible Eye-CareU software on the GW2491. The timer helps you take breaks, and you can always rely on its assistance for quick navigation and settings via the on-screen control.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 1.9" |
| Width | 21.3" |
| Height | 12.5" |
| Features | sRGB |
| Brand Name | BenQ |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
Show all 53 specsShow fewer
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| HDMI Version | 1.4 |
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Product Name | GW2491 I 23.8" 1080p BenQ Eye Care Monitor |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Model | GW2491 |
| Response Time | 5 ms |
| TCO Certified | Yes |
| HDCP Supported | Yes |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Depth with Stand | 7.17" |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>GW2491 I 23.8" 1080p BenQ Eye Care Monitor</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>QSG</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Warranty Card</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span> Safety Instruction</li></ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 21.34" |
| Application/Usage | Gaming |
| Height with Stand | 16.38" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Pixel Per Inch (PPI) | 93 |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 5.89 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,300:1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | GW2491 |
| Maximum Power Consumption | 22 W |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Bronze (EPEAT Bronze) |
| Operating Power Consumption | 17 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.benq.com |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Weight with Stand (Approximate) | 6.75 lb |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from BENQ LCD MONITORS and similar brands


23.8IN IPS 1920X1080 BLACK 100H HDMI V1.4 HDMI DP 250NITS 2WX2 SPK

BENQ 27 FHD IPS MONITOR100HZ BLACK1920X1080250NIT5MS

27IN IPS 1920X1080 BLACK 100HZ HDMI V1.4 HDMI DP 250NITS 2WX2 SPK
More from BENQ LCD MONITORS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
