
California Proposition 65 Warning
22IN LANDSCAPE/PORTRAIT KIOSK SILVER
22IN LANDSCAPE/PORTRAIT KIOSK SILVER
Key Features
- Designed, manufactured and assembled in the USA
- Mount the display in landscape or portrait* orientation to fit your digital signage needs
- 15° fixed tilt provides an optimal viewing angle for user interface
- Stylish kiosk body allows for the ultimate placement flexibility
- Premium powder coat finish protects the unit and extends the product lifespan for years
- Offered in gloss black or silver, with ample space to add a custom decal logo for maximum brand visibility
- Internal storage provides a secure space for media players and other components
- Internal cable management creates an aesthetically pleasing appearance
- Secured rear doors deters theft and allows convenient access to the display and other internal components for easy maintenance
- Flat rectangular base offers an unobtrusive, stylish that design can be free-standing or bolted to the floor for increased safety and security
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Experience the elegance of Peerless-AV's indoor kiosk, designed to support the latest digital signage displays in either landscape or portrait orientation. With a flat base that can be free standing or bolted to the ground, the kiosk allows for quick access to electric and data cables, making it easy to install and maintain. For theft protection, the kiosk features hex pin screw locks on the rear door. From entertaining to wayfinding, the Landscape/Portrait Kiosk is an ideal solution for any indoor application setting, including hospitality, retail, corporate, and more.
Tech Specs
| Depth | 16" |
|---|---|
| Width | 13" |
| Height | 53.4" |
| Features | Anti-theft |
| Finishing | Powder Coated |
| Brand Name | Peerless-AV® |
| Form Factor | Floor Fixed/Freestanding |
| Orientation | Portrait |
| Color Family | Silver |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Product Name | Landscape/Portrait Kiosk fits most 15" , 22" , or 32" Displays |
| Product Type | Display Enclosure |
Show all 33 specsShow fewer
| Product Color | Truillusion Silver |
|---|---|
| Product Model | KIP522-S |
| TAA Compliant | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Product Family | KIP522 |
| Product Series | KIP522 |
| Package Contents | <ul><li> Landscape/Portrait Kiosk fits most 15" , 22" , or 32" Displays</li><li> Display Mounting Hardware</li><li> Surge Protector</li></ul> |
| Application/Usage | Media Player |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Packaged Quantity | 1 Unit |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Weight (Approximate) | 79 lb |
| Maximum Load Capacity | 20 lb |
| Display Size Supported | 32" |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | KIP522-S |
| Certifications & Standards | FCC, CE, ADA |
| Manufacturer Product Class | Portrait |
| Manufacturer Website Address | http://www.peerless-av.com |
| Additional Warranty Information | <p>WARRANTY: 5 Years on Kiosk, 1 Year on Surge Protector</p> |
Related Products
More in PP-AU from PEERLESS -AV and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

