
SIGLITE 1X5 -HSX HID INTERFACE HSB COMPATIBLE SW PEN USB CABLE
SIGLITE 1X5 -HSX HID INTERFACE HSB COMPATIBLE SW PEN USB CABLE
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
SigLite® 1x5 is Topaz's lower-cost, pressure-sensitive compact (4.3"W x 1.4"L) electronic signature pad. It features all the high-quality biometric and forensic capture techniques of a SignatureGem® pad but with a lower-cost touchpad and stylus in place of the more durable signing surface and active electromagnetic pen.
Features & Benefits:
- Replaceable pad overlay
- GemGuard® antimicrobial stylus
- Bluetooth and biometric ID specialty models available
- Lower-cost, pressure-sensitive technology
- Signature seen on computer screen only
Tech Specs
| Depth | 3.8" |
|---|---|
| Width | 6" |
| Height | 0.7" |
| Backlight | Yes |
| Brand Name | Topaz |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Topaz Systems, Inc |
| Product Line | SigLite |
| Product Name | SigLite T-S460-HSX-R Signature Pad |
| Product Type | Signature Pad |
| Product Color | Black |
| Product Model | T-S460-HSX-R |
Show all 24 specsShow fewer
| TAA Compliant | Yes |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Product Series | T-S460 |
| Country of Origin | United States |
| Input Device Type | Stylus |
| Display Screen Type | LCD |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | T-S460-HSX-R |
| Manufacturer Website Address | http://www.topazsystems.com |
| Movement Detection Technology | Electromagnetic |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PP-AU from TOPAZ SYSTEMS and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

