200FT HDMI CAT5 EXTENDER
200FT HDMI CAT5 EXTENDER
Key Features
- Extends the distance between HDMI source and HDMI display
- Uses Cat 5e cable to connect the local and remote units
- Extend 1080p by 40 m; extend 1080i (HDTV) by 60 m
- Superior video quality - 1920 x 1200, up to 1080p
- HDMI (3D, Deep Color); HDCP Compatible
- Supports Dolby True HD and DTS HD Master Audio
- 8 segment equalization adjustment switch optimizes display quality
- DDC compatible
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The VE800A HDMI Extender extends your HDMI display up to 60 m away from your HDMI source using one Cat 5e cable. ATEN's VE800A incorporates new technology that allows the A/V signals to be transmitted over a single Cat 5e cable. DDC port is provided for the ability to use the display's EDID by simply connecting another Cat 5e cable. The VE800A supports HDMI features such as 3D and Deep Color to give you the picture perfect viewing experience you desire.
Tech Specs
| HDMI In | Yes |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | ATEN |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | VE800A HDMI Extender |
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Product Model | VE800A |
| Graphics Modes | WUXGA |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li>1 x VE800AT HDMI Extender</li><li>1 x VE800AR HDMI Extender</li><li>2 x Power Adapters</li><li>1 x Mounting Kit</li><li>1 x User Instructions</li></ul> |
| Product Material | Metal |
Show all 30 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Transmitter Depth | 3.54" |
| Transmitter Width | 2.17" |
| Transmitter Height | 0.87" |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | VE800A |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Maximum Operating Distance | 196.85 ft |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Transmitter Weight (Approximate) | 12.80 oz |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
Related Products
More in AVEXTN from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
TRUE 4K HDMI EDID EMULATOR WITH LEARN BUTTON

HDMI SIGNAL BOOSTER

HDMI HDBASET LITE EXTENDER UP TO 230FT RECEIVER
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



