2-PORT USB-C DISPLAYPORT HYBRID KVM CABLE
2-PORT USB-C DISPLAYPORT HYBRID KVM CABLE
Key Features
- One KVM console controls one USB DisplayPort computers and one USB-C device
- Superior video quality - up to 4096 x 2160 @ 60 Hz
- Computer selection via remote port selector
- Supports DisplayPort Alternate Mode (DP Alt Mode) which enables the USB connection to carry DisplayPort signals
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
As an increasingly mobile workforce hot-desks between home and hybrid offices, agility is the key to effective multitasking and remaining engaged in productivity. The compact CS52DP is one of the best choices to meet these hybrid work challenges head on by revamping your workspace with the power of a cable KVM switch and the mobility of USB-C connectivity. Streamline even the most complex workflows by simply pushing the button on the remote port selector to switch between your tasks on one DisplayPort PC and a mobile USB-C device from a DisplayPort and USB console. The DisplayPort-enabled shared screen further assures outstanding 4K audiovisual quality across two computer platforms. Get agile with the CS52DP to jump start your hybrid work productivity and stay ahead of the pack.
Exceptional AV Performance in Vivid 4K
The CS52DP empowers your desktop workflows with 4K DCI audiovisual enhancement by presenting visual content in outstanding precision.
Space-Cost Efficient Desktop Setup
The compact CS52DP enables plug-n-play USB-C connection to a mobile device such as a laptop without going through a docking station, which is a useful, budget-friendly option to expand desktop workspace in a neat and tidy way.
Smooth Cross-Platform Integration
The CS52DP enables the integration of different computer systems (Windows, Mac, Sun, Linux, Android and iOS) that are accessible over one KVM console.
Flexible USB Peripheral Sharing
The console USB ports can be used for plug-n-play connection to compatible USB 2.0 peripheral devices to fulfill data-intensive desktop work requirements.
Applications
The CS52DP Cable KVM Switch is perfectly suited to time-critical and multitasking operations in the following scenarios.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 3.3" |
| Width | 3.3" |
| Height | 1.2" |
| Brand Name | ATEN |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | 2-Port USB-C DisplayPort Hybrid Cable KVM Switch CS52DP |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Product Model | CS52DP |
| Package Contents | <ul> <li>2-Port USB-C DisplayPort Hybrid Cable KVM Switch CS52DP</li> <li>1 x User Instructions</li> </ul> |
Show all 21 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 1 |
|---|---|
| Number of USB Ports | 5 |
| Weight (Approximate) | 10.58 oz |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Manufacturer Part Number | CS52DP |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
RACK MOUNT KIT 1U 19KVM
2PORT USB KVM SWITCH W/2 CABLES SUP UP TO 2048X1536

2-PORT USB FHD HDMI CABLE KVM W/ REMOTE PORT SELECTOR
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



