
California Proposition 65 Warning
2-PORT DUAL VIEW DISPLAYPORT SECURE KVM SWITCH W AUDIO
2-PORT DUAL VIEW DISPLAYPORT SECURE KVM SWITCH W AUDIO
Key Features
- NIAP-Certified PP4.0: Validated to Protection Profile for Peripheral Sharing Device v4.0
- 2-Port Dual View DisplayPort Secure KVM Switch: One USB console controls 2 secure computers on 2 displays
- Superior 4K UHD Video Resolution : UHD Resolution: 3840 x 2160 @30Hz
- Port Selection via Push-Button and Remote Port Selector for Enhanced Security : Keyboard restrictions - OSD & hotkey methods are not allowed
- Isolated Channel per Port: Unidirectional data flow restricts data leakage between connected computers
- Active Chassis Intrusion Detection: Compromising the unit's cover renders the switch inoperable
- Tamper-Evident Seals: Visually detect attempts to gain access to switch's internal components
- Tamper-Proof Hardware : Integrated circuits are soldered directly onto the circuit board to hinder component sabotage
- Non-Reprogrammable Firmware : Prevents tampering and attempts to reprogram the switch's firmware
- Clears Keyboard Buffer : Data clears automatically after transmission to switch and resets
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
2-Port Dual View DisplayPort Secure KVM with Audio Protection Profile v4.0
Secure and manage multiple data-sensitive systems from one workstation from internal and external cybersecurity threats with the TAA-compliant IOGEAR 2-Port Dual View DisplayPort Secure KVM with Audio Protection Profile v4.0. Enable authorized users secure access to up to four systems with one keyboard, mouse, up to two 4K @30Hz monitors.
Featuring the latest in Common Criteria and NIAP Protection Profile v4.0 security requirements set for the U.S. government for peripheral sharing switches, the secure KVM switches are built for multiple interfaces and ideal for use in high-security environments that demand rigorous cybersecurity provisions including military and defense, federal agencies, government, utilities, commercial and healthcare applications.
NIAP Certified, Common Criteria Compliance & TAA Compliant
IOGEAR secure KVM switches comply with NIAP PP v4.0 security certification meeting the latest cybersecurity requirements from the U.S. government. The secure KVM also meets with the Common Criterial Compliance as part of the international Common Criteria Recognition Arrangement. The unit also meets with all TAA-compliant guidelines.
Superior Video Quality
The secure KVM switch supports a dual view display and exceptional 4K Ultra-HD resolutions up to 3840x2160 @30Hz. With the addition of the universal KVM cables, the secure KVM switch can support any monitor port even if the monitor uses a different display standard while enabling a universal display standard.
Active Tamper-Proof System
IOGEAR secure KVM switch hardware security is comprised of tamper-evident seals, active chassis intrusion detection, and tamper-proof hardware. Compliance with NIAP Protection Profile v4.0 certifies that non-approved USB peripherals will be rejected and cannot be connected to the secure KVM switch, providing high-level security, protection and data safekeeping.
With the combination of physical and software security, secure KVM switches offer secure air-gap network isolation to prevent internal and external access to individual system with authorization while consolidating multiple workstations with varying security classification levels.
Compatible with IOGEAR Remote Port Selector
Securely select and switch between systems with optional external remote port selector that provides full operator control for an optimized user experience.
Data Channel Isolation and Unidirectional Data Flow
IOGEAR Secure KVM switches control and isolate data flow between the console device and the connected computers preventing any data transfer between the connected computers. Data channel isolation prevents data leakage between connected computers via isolated channel per port and unidirectional data flow ensures unidirectional data flow between the console devices and the selected computer. The secure KVM switch supports analog audio via speakers only.
Multiple Video Interface Support
Connect multiple to multiple port configurations with IOGEAR Universal KVM cables enabling IT administrators options for preventing compatibility issues with diverse secure computer ecosystem. The universal KVM cables connect multiple video sources to a IOGEAR KVM even if they are using different display standards. This flexibility enables IT managers to deploy the same KVM switch across their network without the need for unreliable active cables or costly external video converters or additional docking stations. The universal cables options include HDMI® to DisplayPort, DVI to DisplayPort and USB Type-C™ to DisplayPort.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 13.3" |
| Width | 6.6" |
| Height | 2.6" |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | IOGEAR |
| DisplayPort | Yes |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Product Line | Secure |
| Product Name | 2-Port Dual View DisplayPort KVM Switch w/Audio |
| Product Type | KVM Switchbox |
Show all 29 specsShow fewer
| Product Model | GCS1422TAA4 |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Product Family | Secure |
| Package Contents | <ul> <li>2-Port Dual View DisplayPort KVM Switch w/Audio</li> <li>1 x Power Cord</li> <li>1 x User Guide</li> <li>1 x Warranty Card</li> </ul> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Input Voltage Range | 100 ~240V |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Weight (Approximate) | 4.63 lb |
| Number of DisplayPorts | 4 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | GCS1422TAA4 |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from IOGEAR and similar brands
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

SD/MICROSD/MMC CARD READER /WRITER

20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
