
California Proposition 65 Warning
2-PORT 4K KVM W/HDMI CONNECTION
2-PORT 4K KVM W/HDMI CONNECTION
Key Features
- Control 2 computers using a single keyboard, mouse, and 4K HDMI monitor
- Superior video quality - Cinema 4K (4096 x 2160 @60Hz)
- HDCP 2.2 compliant; HDR Support
- 2-Port USB 3.1 Gen1 Hub with SuperSpeed 5Gbps transfer rate
- Computer selection via front panel pushbuttons, hotkeys, mouse1 , or RS-232 command2
- Independent switching of the KVM, USB, and audio
- Mouse emulation or bypass feature supports most mouse drivers and multifunction mice
- Supports HD Audio
- Audio Mixer Modes -Mixes up to two audio sources as audio output
- Multi-platform support - Windows®7, Windows 8.1, Windows 10, Mac®, and Linux®
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
2-Port 4K KVMP Switch with HDMI Interface
Connect two (2) HDMI-enabled powerhouse computers to a 4K HDMI-enabled monitor, a USB keyboard and mouse, and switch between them using IOGEAR's 2-Port 4K HD KVMP Switch. With an enhanced user-friendly operation and extended features, the 2-Port 4K KVM Switch provides the latest in HDMI(R) technology's innovations. With EDID support, the KVM reads and remembers the monitor's parameters, eliminating change in video resolution when between connected computers.
Enhanced Audio Connectivity
Additional smart connectivity features turn your workstation into a convenient and easy-to-use powerhouse. With an extended Audio Mixing feature, add up to two (2) audio sources from a simple hotkey operation, allowing you to monitor each computer's activities without switching between sources. Watch video from the computer on port #1 while waiting for the notification that your system on port #2 is finished updating firmware.
Cinema 4K Clarity for Many Industries
The GCS1932H delivers clear image resolutions up to Cinema 4K (4096 x 2160) at a frame rate of 60Hz. The switch supports high-resolution graphics for the healthcare industry, engineering and design, mid-sized businesses, and the federal segment. The IOGEAR 4K HD KVMP Switch also enhances electronics applications in diagnostic, coding, software development, application design, and forensic analysis.
Connectivity
Additionally, the Power On Detection feature ensures that this KVMP automatically connects to the next powered-on computer. The built-in USB 3.1 Gen1 ports allow SuperSpeed 5 Gbps data transfer rates and are backward compatible with USB 2.0 and USB 1.1 legacy devices.
Convenient Switching Methods
Switch and access two (2) HDMI-enabled computers from a push-button on the front panel or hotkey combination on your keyboard. IOGEAR's 2-Port HD KVM Switch also offers the latest mouse port-switching functionality. Easily switch between connected computers by clicking the wheel button on your 3-button USB mouse. For those who need controlled access, this 4K HD KVM switch supports RS-232 commands.
Cost-Saving Solution
Avoid the plugging and unplugging wear and tear on your USB peripherals and audio devices. Share your peripherals with the push of a button and forget about purchasing additional keyboards, mice, monitors, hard drives, flash drives, printers, and more. Additionally, straightforward firmware updates eliminate the need to buy upgraded KVMP switches.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2.9" |
| Width | 7.9" |
| Height | 1.7" |
| Brand Name | IOGEAR |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Product Name | 2-Port 4K KVMP Switch with HDMI Connection, USB 3.0 Hub, and Audio (TAA) |
| Product Type | KVM Switchbox |
| TAA Compliant | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>2-Port 4K KVMP Switch with HDMI Connection, USB 3.0 Hub, and Audio (TAA)</li> <li>2 x HDMI Cables (6ft.)</li> <li>2 x USB 3.0 Cables (6ft.)</li> <li>2 x Audio Cable Set (6ft.)</li> <li>1 x Power Adapter</li> <li>1 x QSG</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
Show all 23 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 1 |
|---|---|
| Number of USB Ports | 5 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Weight (Approximate) | 1.45 lb |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | GCS1932H |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from IOGEAR and similar brands
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

SD/MICROSD/MMC CARD READER /WRITER

20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
