
California Proposition 65 Warning
2-PORT 4K DUAL VIEW DISPLAYPORT KVMP
2-PORT 4K DUAL VIEW DISPLAYPORT KVMP
Key Features
- Maximize your high-end multi-monitor workstation with superior video resolution
- Share dual Cinema 4K DisplayPort monitors (4096 x 2160 @60Hz)
- Operate 2 DisplayPort computers with 1 keyboard, mouse, and 2 monitors
- Add another GCS1942 to expand up to four 4K monitors
- DisplayPort 1.2 compliant, HDCP compliant
- Allows independent switching of the KVM, USB, and audio devices
- Control/share USB3.0 peripherals between 4 computers; save money on duplicate devices
- Work on computer "A" without interrupting USB peripheral connectivity on computer "B"
- SuperSpeed 5Gbps transfer rate
- MST (Multi-Stream Transport)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Enhance High-End Multi-Monitor Workstation
Maximize your high-end dual DisplayPort workstations by connecting them to the 2-Port 4K Dual View Display Port KVMP. Experience Cinema 4K resolutions along with rich bass and 7.1 surround sound while switching between both computers and sharing two USB 3.0 peripherals with the push of a button.
A Dual Cinema 4K Experience
Join two 4K Cinema DisplayPort monitors to your premium desktop or laptop to experience superior screen, image, and video quality. The Dual View DisplayPort KVMP delivers a 4K resolution standard of 4096 x 2160 at a frame rate of 60Hz.
Designed for professional film and video production industries, the 2-Port KVMP supports environments requiring cinematic graphics resolution. Superior quality is also ideal for applications in motion graphic design, animation, engineering, architecture, and media design.
Convenient Switching Methods
Switch and access two DisplayPort computers from the push-button front panel or hotkey combination on your keyboard. Utilize the latest in mouse port-switching functionality to change ports by simply clicking the wheel button on your 3-button USB mouse.
Expand to Utilize Up to Four 4K Monitors
Tackle large projects and double your desktop viewing space by adding a second 2-Port KVMP (GCS1942). Expand your workstations to accommodate up to four Cinema 4K DisplayPort monitors.
Smart Connectivity
Additional smart connectivity features turn your workstation into a convenient, easy-to-use powerhouse. The Power on Detection ensures automatic connection to the next powered-on computer. With Multi Stream Transport (MST) support, double your desktop viewing space by daisy chaining each monitor to another monitor, accommodating up to four DisplayPort monitors*. The built-in USB 3.0 ports provide connectivity speeds up to 5Gbps and compatibility with legacy USB 2.0 and 1.1 devices.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 6.1" |
| Width | 13.2" |
| Height | 2.1" |
| Brand Name | IOGEAR |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Product Name | 2-Port 4K Dual View DisplayPort KVMP Switch with USB 3.0 Hub and Audio |
| Product Type | KVM Switchbox |
| TAA Compliant | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
Show all 23 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>2-Port 4K Dual View DisplayPort KVMP Switch with USB 3.0 Hub and Audio</li> <li>1 x Power Adapter</li> <li>1 x Quick Start Guide</li> <li>1 x Warranty Card</li> </ul> |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Number of USB Ports | 6 |
| Weight (Approximate) | 3.50 lb |
| Number of DisplayPorts | 6 |
| Manufacturer Part Number | GCS1942NC |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Related Products
More in KVM-SW from IOGEAR and similar brands
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

SD/MICROSD/MMC CARD READER /WRITER

20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
