2 OUTLET DIRECT-PLUG IN SURGE 1410 JOULES SURGE PROTECTOR 15A
2 OUTLET DIRECT-PLUG IN SURGE 1410 JOULES SURGE PROTECTOR 15A
Key Features
- 2 outlets/direct plug-in design
- 1410 joule rating-more joules mean more protection!
- Black all-metal housing with diagnostic LEDs
- Isolated filter banks remove damaging line noise
- $10,000 Insurance for connected equipment (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
- Lifetime warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Isobar ULTRABLOK Premium 2-Outlets Surge Suppressor used to protect sensitive computer, networking and telecom equipment. Loaded with a generous combination of high-quality components, near indestructible all-metal case and unique noise filtration system, this Isobar offer the highest levels of protection. Robust surge suppression circuits with sine wave tracking offer extreme levels of protection against the heaviest surge conditions. Isobar's unique protection system combines large torroidal chokes, HF/VHF capacitors and multiple metal oxide varistors that remove high-level surges and EMI/RFI interference.
Tech Specs
| Depth | 2.5" |
|---|---|
| Width | 2.5" |
| Height | 4" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Receptacles | 2 x NEMA 5-15R |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | Isobar |
| Product Name | Isobar ULTRABLOK Premium 2-Outlets Surge Suppressor |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Compatibility | <ul><li>Personal Computers with Peripherals</li><li>Network And CAD/CAM/CAE Workstations</li><li>Internetworking Accessories</li><li>Telecommunications Systems</li><li>Point of Sale Equipment</li><li>Audio/Video and Home Theater Systems</li></ul> |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Model | ULTRABLOK |
Show all 24 specsShow fewer
| Output Voltage | 125 V AC |
|---|---|
| Power Handling | 1800 VA |
| Product Family | Isobar |
| Package Contents | <ul><li>Isobar ULTRABLOK Premium 2-Outlets Surge Suppressor</li><li>Instruction Manual</li><li>Warranty information</li></ul> |
| Country of Origin | Vietnam |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Surge Energy Rating | 1410 J |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |
| Maximum Surge Current | 48 kA |
| Manufacturer Part Number | ULTRABLOK |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SURGE from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET SURGE STRIP 2 FT CORD 180 JOULES 5-15P MOUNTABLE

1 OUTLET DIRECT-PLUG IN SURGE 600 JOULE SURGE PROTECTOR 600J

3 OUTLET SURGE PROTECTOR 660 J DIRECT PLUG-IN SURGE SUPPRESSOR
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.