2-IN-1 INSULATION MULTIMETER METER PROBE 2X TEST TEADS 2X ALIGAT
2-IN-1 INSULATION MULTIMETER METER PROBE 2X TEST TEADS 2X ALIGAT
Key Features
- Safety first. Connect the insulation tester then keep yourself out of harm's way by monitoring your test measurements remotely.
- Prove your job is done right by quickly seeing and sharing insulation resistance test results wirelessly with your smartphone.
- Quickly find problems by saving and comparing measurements over time on a wireless device.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Keep yourself safe. Find hidden problems faster. Put the paperwork down.
Fluke Connect + Fluke's 1587 FC Insulation Multimeter helps you identify tough problems, fix, and wirelessly communicate your work quickly and easily - all at a safe distance.
Add diagnostics with Fluke Connect
The Fluke 1587 FC is Fluke Connect-enabled so you can download the free Fluke Connect® Measurements app to your smartphone and gain additional functions, including:
- Safety first. Keep yourself out of harm's way by monitoring your test measurements remotely.
- Prove your job is done right by quickly seeing and sharing measurement results wirelessly with your smartphone.
- Quickly find problems by saving and comparing measurements over time on a wireless device.
- PI/DAR timed ratio tests with TrendIt™ graphs to identify moisture and contaminated insulation problems faster
- Memory storage through Fluke Connect that saves measurements to your phone or the cloud and eliminates the need to write down results. Reduces errors and saves data for historical tracking over time
- Temperature compensation to establish accurate baselines and relevant historical comparisons
- Historical tracking and trending of assets to identify insulation degradation over time and allow real-time decisions to be made in the field with Fluke Connect® Assets (sold separately)
- Provides memory storage through Fluke Connect Measurements to eliminate the need to write down results
- Includes live circuit detection to prevent insulation test if voltage >30 V is detected
- Supports historical tracking and asset trending of assets to identify degradation over time with Fluke Connect® Assets (sold separately)
- Incorporates VFD low-pass filter for accurate variable frequency motor drive measurements
- Includes auto-discharge of capacitive voltage for added user protection
- Measures ac/dc voltage, dc millivolts, ac/dc milliamps, resistance, and continuity
- Includes capacitance, diode test, temperature, min/max, frequency measurements and insulation test smoothing reading
- Automatically powers off to save battery power
- Comes with remote probe, test leads, alligator clips, K-type thermocouple, hard case, and three-year warranty.
Tech Specs
| Depth | 8" |
|---|---|
| Width | 3.9" |
| Height | 2" |
| Features | Auto Power Off |
| Brand Name | Fluke |
| Meter Type | Digital |
| Battery Size | AA |
| Manufacturer | Fluke Corporation |
| Product Name | 1587 FC Insulation Multimeter |
| Product Type | Multimeter |
| Product Model | 1587 C |
| Measurement Type | Temperature |
Show all 38 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li> 1587 FC Insulation Multimeter</li><li> Remote Probe</li><li> Test Leads</li><li> Alligator Clips</li><li> K-type Thermocouple</li><li> Soft Case</li><li> User Documentation</li></ul> |
|---|---|
| Application/Usage | Electrical |
| Weight (Approximate) | 1.21 lb |
| Manufacturer Part Number | FLUKE-1587 FC |
| Manufacturer Website Address | http://www.fluke.com |
| Maximum Frequency Measurement | 99.99 kHz |
| Minimum Frequency Measurement | 99.99 Hz |
| Frequency Measurement Accuracy | ±(0.1% + 1) |
| Maximum AC Current Measurement | 400 mA |
| Maximum AC Voltage Measurement | 1000 V |
| Maximum DC Current Measurement | 400 mA |
| Maximum DC Voltage Measurement | 1000 V |
| Maximum Resistance Measurement | 50 Mega Ohm |
| Minimum AC Voltage Measurement | 0.60 V |
| Minimum DC Voltage Measurement | 6 V |
| AC Current Measurement Accuracy | ±(1.5% + 2) |
| AC Voltage Measurement Accuracy | ±(2.0% + 3) |
| DC Current Measurement Accuracy | ±(0.2% + 2) |
| DC Voltage Measurement Accuracy | ±(0.09% + 2) |
| Maximum Capacitance Measurement | 0.009999F |
| Maximum Temperature Measurement | 998.6°F (537°C) |
| Minimum Capacitance Measurement | 0.000001F |
| Minimum Temperature Measurement | -40°F (-40°C) |
| Resistance Measurement Accuracy | ±1.5% |
| Capacitance Measurement Accuracy | ±(1.2% + 2) |
| Temperature Measurement Accuracy | ±(1% + 10) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TERM-C from FLUKE IG and similar brands
SOCKET TESTER WITH GFCI AND BEEPER
ALL.CLIP EX-LARGE IEC1010 KIT ALL.CLIP
TEST PROBES SLIM-REACH FLAT BLADE 0
More from FLUKE IG
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



