
2.4GHZ WRLS PRESENTER AIR-MOUSE W-LASER POINTER AND AIR MOUSE
2.4GHZ WRLS PRESENTER AIR-MOUSE W-LASER POINTER AND AIR MOUSE
Key Features
- Enables you to draw attention to your screens during presentations, demonstrations, or training to ensure maximum productivity
- Radio frequency wireless technology enables signals to travel efficiently and reliably with maximum dependability
- 100 ft wireless operating distance for dependable, smooth connectivity and optimal performance
- USB mouse/presentation pointer host interface allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
- Symmetrically shaped mouse/presentation pointer offers friendly usability for both right and left handers
- Enjoy the freedom of Radio Frequency wireless connectivity found in most devices
- Features laser resolution for silky smooth movement
- Computer device support for dependable, fast retrieval of information to ensure maximum convenience and usability
- Presenter mouse/presentation pointer feature for maximum productivity with added dependability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Air Mouse
The built-in motion sensor allows waving the mouse in air and the mouse pointer will move according to the waving motion, enabling you to have computer control from anywhere in the room.
Wins Hands Down on Comfort
Weighing at 100g, the iMouse P40 is extremely lightweight, making it stress-free and the ideal presenter/mouse for both working and traveling.
Points to Perfection
The iMouse P40 comes with built-in Laser pointer.
Multiple Software Compatibility
The iMouse P40 is compatible with some of the most popular presentation softwares such Windows Office (PowerPoint/Word/Excel/OneNote), iWork (Pages/Numbers/Keynote), Prezi, and Google Slides.
2.4 GHz Wireless Technology
With a 100 feet of wireless working distance and 12 different channels each with 65,536 IDs, tangled wires and signal interferences from other wireless devices are a thing of the past.
Dual Mode
The iMouse P40 is a 2-in-1 wireless presenter mouse where with a simple switch, it instantly transforms from a wireless desktop mouse to a wireless air mouse presenter.
Tech Specs
| Depth | 4.6" |
|---|---|
| Width | 2.3" |
| Height | 1.6" |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Power Source | Batteries |
| Product Line | iMouse |
| Product Name | Air Mouse Wireless Multifunctional Presenter Mouse |
| Product Type | Mouse/Presentation Pointer |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Product Model | P40 |
| Device Supported | Universal |
Show all 32 specsShow fewer
| Mouse Size Class | Travel |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li> Air Mouse Wireless Desktop Presenter Mouse With Laser Pointer</li><li> 2.4 GHz USB Receiver</li><li> Quick Start Guide</li></ul> |
| Movement Detection | Laser |
| Platform Supported | Mac |
| Weight (Approximate) | 3.53 oz |
| Battery Size Supported | AAA |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | IMOUSE P40 |
| Pointing Device Features | Low Battery Indication |
| Certifications & Standards | <ul><li> FCC</li><li> CE</li></ul> |
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Operating System Compatibility | Windows 2000 |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 100 ft |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MICE from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


