
1U KVM RACK CONSOLE 19IN LCD KEYBOARD SHORT DEPTH PS2 USB 2.0
1U KVM RACK CONSOLE 19IN LCD KEYBOARD SHORT DEPTH PS2 USB 2.0
Key Features
- Short-depth console mounts in cabinets with a minimum depth of 19"
- Designed for use with KVMs or Servers that have PS/2 or USB connectors
- 19" LCD Screen with 1280x1024 resolution
- Auto Sensing External Power Supply (Input: 100-240V, 50/60Hz, 1.5A)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's B021-000-19-SH 1U Rackmount Console is the ideal solution for specialized vehicle projects, including rescue services and military specific applications. It can be mounted in as little as a 19" deep rack and features an integrated 19" LCD display, ( max resolution of 1280x1024), full 104-key keyboard and touch pad, all in a 1U rackmountable housing. This console is designed for use with a server or a KVM switch with PS/2 or USB console connectors. Constructed of heavy-duty steel housing. 1 year limited warranty.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| Width | 17.3" |
| Height | 1.8" |
| Keyboard | Yes |
| PS/2 Port | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| KVM Switch | No |
| Device Type | LCD Rack Console |
| Screen Mode | SXGA |
| Screen Size | 19" |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | B021-000-19-SH Rack Mmount LCD |
Show all 28 specsShow fewer
| Product Type | LCD Rack Console |
|---|---|
| Product Model | B021-000-19-SH |
| TAA Compliant | Yes |
| Package Contents | <ul><li>B021-000-19-SH Rack Mmount LCD</li><li>External AC Power Adapter</li><li>Console-to-KVM Switch Cable</li><li>Owner's Manual</li><li>Mounting Hardware</li></ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Screen Resolution | 1280 x 1024 |
| Display Screen Type | LCD |
| Number of VGA Ports | 2 |
| Number of PS/2 Ports | 2 |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Weight (Approximate) | 37 lb |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B021-000-19-SH |
| Certifications & Standards | FCC Part 15 Class A, CE, EN 60950-1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Computers Supported | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


STANDBY UPS 450VA 255W - 8 5-15 50/60 HZ5-15P PLUGDESKTOP/W MOUNT
PS/2 SERVER INTERFACE MODULE FOR B070/072 KVM SWITCHES

2PORT DVI DESKTOP KVM SWITCH W AUDIO CABLES USB
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.