
STANDBY UPS 450VA 255W - 8 5-15 50/60 HZ5-15P PLUGDESKTOP/W MOUNT
STANDBY UPS 450VA 255W - 8 5-15 50/60 HZ5-15P PLUGDESKTOP/W MOUNT
Key Features
- Not for sale in California until further notice.
- Protects equipment against blackouts, brownouts, overvoltages, surges and line noise
- Battery backup allows time to save files and safely shut down during blackouts
- Alarm remains silent in battery mode; sounds to report low battery and overloads
- High >98% efficiency reduces BTU emissions, saves power and lowers energy costs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Not for sale in California until further notice.
Compact Desktop 450VA/255W Battery Backup for PCs, Home Theater and Digital Signage
The standby BC450 UPS system provides reliable battery backup and AC power protection against blackouts, brownouts, overvoltages, surges and line noise that can damage valuable electronics or destroy data. The eight-outlet 120V battery backup is ideal protection for your home office, media center or professional kiosk, security and small-business applications, including computers, routers, printers, HDTVs, Blu-ray players, game consoles, ATMs, security systems, phone systems, wireless hotspots and digital signage equipment.
Allows Time to Back Up Critical Files During a Blackout
Backup support allows you to work through short power failures and gives you enough time to safely save files and shut down your system in case of a prolonged blackout. Backup time varies according to load, but the BC450 should keep an energy-efficient desktop computer with small LCD monitor powered as long as 18 minutes. During normal operation, incoming utility power keeps the replaceable internal battery fully charged, so backup power will always be available.
8 NEMA 5-15R Outlets Protect Your Computer and Other Connected Components
Four 5-15R outlets provide battery backup and surge protection for your computer, monitor and other crucial components. The other four 5-15R outlets provide surge suppression only for printers, scanners, speakers and other desktop equipment regarded as non-essential during a blackout.
316 Joules Fight Back Against Unexpected Power Surges
A 316-joule surge suppression rating protects connected components from the harmful effects of power surges.
Combats Electromagnetic Interference That Can Harm Equipment
Various electromagnetic and radio sources found in virtually every home and business can cause disruptive interference on the AC line. Known as EMI (electromagnetic interference) and RFI (radio frequency interference), this line noise is a common cause of performance problems and can lead to incremental hardware damage, data corruption and audio/video transmission problems. The BC450 incorporates technology that filters out disruptive line noise so that it won't affect your equipment.
Home-Friendly Alarm and Diagnostic LED Report Real-Time Status
The UPS remains silent in both line and battery backup modes. The alarm sounds only to report low battery, excessive load or fault condition. An LED indicator points out operating mode and fault status at a glance.
The space-saving ABS housing fits on a desktop, shelf or anywhere else convenient to your workstation or home theater.
Tech Specs
| Alarm | Replace Battery |
|---|---|
| Depth | 7.3" |
| Phase | Single Phase |
| Width | 4.3" |
| Height | 4.1" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Desktop/Wall Mountable |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | BC450 450VA Desktop/Wall Mountable UPS |
| Product Type | Standby UPS |
| Energy Saving | Greater than 95% efficiency - GREEN UPS |
| Input Voltage | 120 V AC |
Show all 42 specsShow fewer
| Product Model | BC450 |
|---|---|
| Transfer Time | 10 ms |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| Output Voltage | 115 V AC |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Package Contents | <ul> <li>BC450 450VA Desktop/Wall Mountable UPS</li> <li>Owner's Manual</li> </ul> |
| Application/Usage | Business |
| Country of Origin | Vietnam |
| DC System Voltage | 12 V DC |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Status Indicators | <b>LED Indicators:</b> <br /> <ul> <li>Operating mode</li> <li>Fault status</li> </ul> |
| Load Capacity (VA) | 450 VA |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Replaceable Battery | Yes |
| Surge Energy Rating | 316 J |
| Thermal Dissipation | 3.84 W |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Load Capacity (Watt) | 255 W |
| Weight (Approximate) | 3.96 lb |
| Manufacturer Part Number | BC450 |
| Backup/Run Time (Full Load) | 1.50 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 6.90 Minute |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Surge-only Outlets | 4 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Typical Battery Recharge Time | 6.50 Hour |
| Number of Battery & Surge Outlets | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

PS/2 SERVER INTERFACE MODULE FOR B070/072 KVM SWITCHES

2PORT DVI DESKTOP KVM SWITCH W AUDIO CABLES USB
KVM USB SERVER INTERFACE UNIT B070 / B072 SERIES RJ45 HD15 USB-A
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.