
1U KVM RACK CONSOLE 19IN LCD KEYBOARD DVI VGA USB 2.0 TAA
1U KVM RACK CONSOLE 19IN LCD KEYBOARD DVI VGA USB 2.0 TAA
Key Features
- Rack-mount console (19" LCD monitor, keyboard and touch pad) in a space-saving, 1U rack-mountable housing
- DVI-I port supports both digital and analog video, with a maximum resolution of 1366 x 768
- Includes a DVI to VGA adapter for the connection of a VGA server or KVM switch
- Features a USB 2.0 pass-through port for connection of a USB peripheral, such as a flash drive or CAC card reader
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Need to add convenient rack-side access to securely manage and control your critical network systems? Tripp Lite's B021-000-19-HD Rack-mount Console is the smart solution for controlling a computer, server or KVM switch in IT applications where rack space is at a premium. The console features an integrated 19" LCD, full 88-key keyboard, and touch pad, all in a 1U rack-mountable housing. A sliding 1U drawer and flip screen allows you to store the console neatly in the rack when not in use. The B021-000-19-HD features a DVI-I port that supports either DVI Digital or VGA Analog (when using the included DVI to VGA adapter) video signals. For added convenience, the console features a USB 2.0 pass-through port for easy connection of a USB peripheral such as a flash drive or CAC card reader. Your peripheral device connects to the USB type A port on the front of the unit and your server or KVM switch (must have a USB hub port) connects to the USB type A port on the back of the unit using a Tripp Lite UR020-Series type A M/M cable. The included KVM cable kit allows for connection to a USB server or KVM switch. With its high-quality 19-in. LCD screen, premium connectors, intuitive controls and broad compatibility, the B021-000-19-HD will provide trouble-free operation in demanding high-availability environments.
Features
Convenient Rack-Side Access to Computers, Servers and KVM Switches
- Ideal for controlling a computer, server or KVM switch in IT environments where rack space is at a premium
- Mountable in 19 inch 1U system racks with depths ranging from 27 to 42 inches (rack-mount hardware is included)
- Input 110/220 V, 2A with a NEMA 5-15P and C14 on unit
- Constructed of heavy-duty steel housing
All-in-One Control Solution for Secure Management of Critical Network Systems
- Combines a full keyboard, numeric keypad, touchpad and 19-in. LCD in a 1U sliding drawer that stores neatly in the rack when not in use
- No server-resident software is required, so server performance and reliability are never compromised
Accepts DVI Digital or VGA Analog Video Signals
- DVI-I port supports both digital and analog video signals
- Includes a DVI to VGA adapter for the connection of a VGA server or KVM switch
- The 19-in. LCD screen supports video resolutions of up to 1366 x 768
Supports Multiple Platforms
- Nearly all platforms can be accommodated, including UNIX®, Linux®, Windows®, Mac OS®, Solaris™, because compatibility is based on common hardware standards rather than system software dependencies
- Compatible with most KVM switches that have a VGA or DVI monitor port and USB keyboard/mouse ports
Pass-Through USB 2.0 Port for Easy Connection of Peripherals
- Features a USB 2.0 pass-through port for easy connection of a USB peripheral, such as a flash drive or CAC card reader
- The peripheral device connects to the USB-A port on the front of the unit, and your server or KVM switch (must have a USB hub port) connects to the USB-A port on the back of the unit using a Tripp Lite UR020-Series type A M/M cable (sold separately)
Tech Specs
| DVI | Yes |
|---|---|
| USB | Yes |
| Depth | 27.3" |
| Width | 18.8" |
| Height | 1.7" |
| Keyboard | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| KVM Switch | No |
| Device Type | LCD Rack Console |
| Rack Height | 1U |
| Screen Size | 19" |
| Color Family | Black |
Show all 35 specsShow fewer
| Manufacturer | Eaton Corporation |
|---|---|
| Product Name | 1U Rack-Mount Console with 19" LCD, DVI or VGA |
| Product Type | LCD Rack Console |
| Product Color | Black |
| Product Model | B021-000-19-HD |
| TAA Compliant | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>1U Rack-Mount Console with 19" LCD, DVI or VGA</li> <li>KVM Cable Kit (DVI-I, USB)</li> <li>DVI to VGA Adapter</li> <li>AC Power Cord</li> <li>Owner's Manual</li> <li>Mounting Brackets</li> </ul> |
| Product Material | Steel |
| Country of Origin | Taiwan |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Platform Supported | PC |
| Display Screen Type | LCD |
| Input Voltage Range | 120V AC to 230V AC |
| Number of DVI Ports | 1 |
| Number of USB Ports | 1 |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Weight (Approximate) | 27.60 lb |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B021-000-19-HD |
| Certifications & Standards | <ul> <li>UL 60950-1 (USA)</li> <li>CAN/CSA (Canada)</li> <li>FCC Part 15 Class A</li> <li>CE</li> <li>IEC 60950-1</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Computers Supported | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in B-CPNT from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


1U HORIZONTAL CABLE MANAGER MANAGEMENT TRAY RACK SERVER CABINET
1U HORIZONTAL CABLE ORGANIZER MANAGER RING RACK SERVER CABINET

CPU MOUNT FOR COMPUTER TOWERS UNDER-DESK WIDTH HEIGHT ADJUSTABLE
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.