1U BLANKING PANEL KIT FOR RACKS TOOLLESS MOUNTING 10 PANELS WHITE
1U BLANKING PANEL KIT FOR RACKS TOOLLESS MOUNTING 10 PANELS WHITE
Key Features
- Helps prevent hot air from recirculating through expensive network equipment
- Optimizes airflow to improve cooling efficiency throughout the rack cabinet
- Easy to mount in 1U of rack space with no tools needed
- Compatible with EIA-standard 19-inch rack enclosures, including SmartRack cabinets
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Prevents Recirculating Hot Air from Harming Your Rack-Mounted Equipment
This SmartRack® blanking panel kit is ideal for filling in unused rack spaces in your EIA-standard 19-inch rack enclosure. SR1UPANEL10W blanking panels close off unused rack openings, which improves cooling efficiency by optimizing airflow and preventing hot air from recirculating through your expensive equipment. Efficient cooling reduces operating costs, improves performance and helps your network equipment last longer.
Easy to Install with No Tools Needed
Each blanking panel's rear tabs snap easily into the front mounting rails of your rack enclosure. No tools are needed. Each blanking panel occupies 1U of rack space. Ten blanking panels are included.
Tech Specs
| Depth | 1.8" |
|---|---|
| Width | 19" |
| Height | 1.8" |
| Brand Name | Eaton |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | SmartRack |
| Product Name | SmartRack 1U Blanking Panel Kit - Toolless Mounting, 10 Panels, White |
| Product Type | Blanking Panel |
| Product Color | White |
| Product Model | SR1UPANEL10W |
| Product Family | SmartRack |
Show all 21 specsShow fewer
| Device Supported | Rack |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>SmartRack 1U Blanking Panel Kit - Toolless Mounting, 10 Panels, White</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Installation instructions</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 10 |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |
| Compatible Rack Height | 1U |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | SR1UPANEL10W |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RACK-C from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

RACK MOUNTING RAIL DEEP ADAPTER KIT 1U FOR SERVER RACKS 4IN

CABLE MANAGEMENT D-RINGS RACK ENCLOSURES BUTTON MOUNT 2X4IN 12PK

1U RACK CABLE PASS THROUGH HORIZONTAL W BRUSH STRIP COOLING
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.