RACK MOUNTING RAIL DEEP ADAPTER KIT 1U FOR SERVER RACKS 4IN
RACK MOUNTING RAIL DEEP ADAPTER KIT 1U FOR SERVER RACKS 4IN
Key Features
- Adds 4 in. within your rack to provide extra room for deep equipment
- Can reduce mounting depth by 4 in. to allow easier front access to cabling
- Made from heavy-duty steel with a black powder-coated finish to match your rack
- Compatible with EIA-standard 19 in. open frame racks and enclosures
- 1U brackets come with all necessary mounting hardware for easy installation
- 5-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Increase or Decrease the Depth of Your Server Rack by 4 in.
This SmartRack® rail-depth adapter kit lets you mount rack equipment so that it either extends four inches (10.2 centimeters) past the front vertical mounting rails or recesses four inches within the rails. This would benefit you, for instance, if you mounted extra-deep equipment that protruded out the front of the rack and prevented you from closing the door. Or it can allow you easier access to front cabling and help cut down on cable strain.
Easy Installation Using the Included Hardware
The SRRAILDPTH1U comes with two steel mounting brackets made from heavy-duty steel with a black powder-coated finish to mesh seamlessly with your rack. Connect the 1U extension brackets to the front rails using the included hardware. Position the brackets outside the rails to increase rack depth or inside the rails to decrease rack depth. Then mount the equipment to the brackets. The SRRAILDPTH1U is compatible with EIA-standard 19-inch open frame racks and enclosures.
Tech Specs
| Depth | 4" |
|---|---|
| Width | 0.67" |
| Height | 1.72" |
| Finishing | Powder Coated |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | SmartRack |
| Product Name | SmartRack 1U Mounting Rail Deep Adapter Kit for Server Racks, 4 in. (10.2 cm) |
| Product Type | Mounting Rail Kit |
| Product Color | Black |
| Product Model | SRRAILDPTH1U |
Show all 24 specsShow fewer
| Product Family | SmartRack |
|---|---|
| Device Supported | Rack Equipment |
| Package Contents | <ul> <li>2 x Adapter Brackets</li> <li>8 x M6 Screws</li> <li>8 x M6 Cup Washers</li> <li>8 x M6 Cage Nuts</li> <li>Installation Guide</li> </ul> |
| Product Material | Steel |
| Application/Usage | Door |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 2 |
| Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SRRAILDPTH1U |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RACK-C from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

CABLE MANAGEMENT D-RINGS RACK ENCLOSURES BUTTON MOUNT 2X4IN 12PK

1U RACK CABLE PASS THROUGH HORIZONTAL W BRUSH STRIP COOLING

REPLACEMENT COMBINATION LOCK WALLMOUNT RACK ENCLOSURE CABINET
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.