
1TB WD BLUE HDD SATA 7200 RPM
1TB WD BLUE HDD SATA 7200 RPM
Key Features
- Reliable everyday computing
- Western Digital quality and reliability
- Free Acronis® True Image™ WD Edition cloning software
- Massive capacity up to 8TB
- 2-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
WD Blue™ internal hard drives deliver solid reliability for office and web applications, and they are perfect for extra storage for desktop PCs and in office applications.
NoTouch Ramp Load technology - The recording head never touches the disk media, ensuring significantly less wear to the recording head and media as well as better drive protection in transit.
Low power consumption - State-of-the-art seeking algorithms and advanced power management features ensure low power consumption
Tested for compatibility -- We perform tests on hundreds of systems and a multitude of platforms in our FIT Lab to give our customers confidence that our drives will work in their systems.
Upgrading your drive is easy -- Seamlessly migrate your current system to your new Western Digital drive using Acronis® True Image™ WD Edition software, available as a free download on the Western Digital Support site. This software enables you to copy all your data to a new drive so you don't have to reinstall your operating system to get all the benefits of a new drive.
The Western Digital® advantage -Western Digital puts our products through extensive Functional Integrity Testing (F.I.T.) prior to any product launch. On average, each new product goes through 600,000 hours of testing. Western Digital also has a detailed Knowledge Base with more than 1,000 helpful articles. You can also call toll-free support 7 days per week in the U.S. and Canada. See the Western Digital Support site for full details. Recommended use - WD Desktop hard drives are tested and recommended for use in PCs, industrial applications and external enclosures.
Tech Specs
| Depth | 5.8" |
|---|---|
| Width | 4" |
| Buffer | 64 MB |
| Height | 1" |
| Features | Ultra Cool and Quiet |
| Brand Name | Western Digital |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Blue |
| Product Name | Blue 1 TB 3.5-inch PC Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
Show all 31 specsShow fewer
| Wireless LAN | No |
|---|---|
| Product Model | WD10EZEX |
| Product Family | Blue |
| Drive Interface | SATA |
| Device Supported | Notebook |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Country of Origin | Malaysia |
| Platform Supported | PC |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| System Requirements | <b>Operating System(s):</b><br><ul><li>Windows 7</li><li>Windows 8</li><li>Mac OS</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 15.84 oz |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | WD10EZEX |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE</li><li>TUV NORD</li><li>C-Tick</li><li>F.I.T.</li><li>Canada ICES-003 Class B / NMB-003 Classe B</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
| Maximum External Data Transfer Rate | 600 MB/s (4.7 Gbit/s) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SATAHD from WESTERN DIGITAL - SOURCING and similar brands
More from WESTERN DIGITAL - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


