
WD MY PASSPORT FOR MAC 4TB USB 3.0 WDBA2F0040BBL-WESN BLUE
Request pricing
1TB BLUE SATA 6 GB/S 5400 RPM 2.5IN
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
For Everyday Computing While On The Go
Built to WD's high standards of quality and reliability, WD Blue mobile hard drives offer the features that are ideal for your everyday mobile computing needs.
| Depth | 3.9" |
|---|---|
| Width | 2.8" |
| Buffer | 128 MB |
| Height | 0.3" |
| Brand Name | Western Digital |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Blue |
| Product Name | Blue WD10SPZX Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
| Wireless LAN | No |
| Product Model | WD10SPZX |
|---|---|
| Product Family | Blue |
| Drive Interface | SATA |
| Device Supported | Notebook |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Country of Origin | Thailand |
| Packaged Quantity | 1 |
| Spindle Speed (rpm) | 5400 |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Manufacturer Part Number | WD10SPZX |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
More in SATAHD from WESTERN DIGITAL-MOBILE SINGLE and similar brands
Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.