1TB AEGIS PADLOCK SSD FIPS VALIDATED RUGGEDIZED
1TB AEGIS PADLOCK SSD FIPS VALIDATED RUGGEDIZED
Key Features
- Fips validated 140-2 level 2 portable usb 3.0 drive
- Aes-xts 256-bit hardware encryption
- Software-free setup & operation
- Onboard keypad authentication shares no
- Critical security parameters with host
- Aegis configurator compatible
- Admin forced enrollment
- User forced enrollment
- Independent admin / user pins
- Data recovery pins
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Super tough, ultra compact, and SSD fast. IP56 certified against water and dust / grit, with a crush-resistant aluminum enclosure and built-in USB 3.0 cable: the Aegis Padlock SSD
Software-Free, 100% hardware-based 256-bit AES XTS encrypted, onboard keypad PIN authenticated, and ultra-fast USB 3.1 (3.0) data transfer speeds. All Data is encrypted on the fly and the PINs and Data remain encrypted while the drive is at rest. Completely cross-platform compatible and OS agnostic; the Padlock SSD thrives with Windows, Linux, Mac, Android, and Chrome. It also thrives where software-authenticated encrypted devices can't even function, such as embedded systems, machines without a keyboard, and equipment in possession of a powered USB port and storage file system. All internal componentry is protected from physical tampering with a layer of hardened epoxy, and its firmware is locked down to prevent any modifications making it impervious to malware attacks such as BadUSB.
FIPS 140-2 Level 2 Inside
Meets the U.S. government standards for information technology and computer security. NIST FIPS 140 is the cryptography standard program required by the US federal government for protection of sensitive data.
The Aegis Padlock SSD's FIPS 140-2 validation covers 11 areas of its cryptographic security system, including physical security, cryptographic key management and design integrity. The Aegis Padlock SSD's FIPS 140-2 Level 2 encryption validation encompasses both the Padlock SSD's physical tamper-resistant features as well as its identity-based authentication. Tested and validated by the National Institute of Standards and Technology (NIST) for use by the Federal governments of the USA, Canada and others, the Aegis Padlock SSD Drive is based on Apricorn's FIPS 140-2 Level 2 validated encryption module as indicated by certificate #2835. The Padlock SSD's security policy is located on the NIST site at the following link. The epoxy coated boundary includes all encryption functions and all Critical Security Parameters (CSPs) such as PIN storage, encryption key generation and storage, random number and seed generators, and all firmware storage. The FIPS module is a complete encryption system, and all CSPs never leave the boundary and are never shared with a host system. By design, the HDD/SSD that stores the encrypted data is excluded from this boundary to both maximize affordability and product line flexibility in capacity and form factor offerings.
Aegis Configurator Compatible:
Windows-Based App that Quickly Sets Up Multiple Devices Simultaneously. Create custom profiles and mass configure multiple devices in a matter of seconds using the Aegis Configurator. To configure an expanded number of devices, use the Powered Aegis Configurator Hub bundle.
Separate Admin and User Mode:
Admin (Device Configuration) Mode and User Access Mode. The Aegis Secure Key supports one independent Admin and up to four User PINs. The Admin mode controls the universal programmable settings of the device and can only be accessed with the Admin PIN. The User mode is limited to basic external drive functions like read /write, unlock / lock, etc. The data on the drive can also be accessed with the admin PIN in the User mode.
Tech Specs
| Depth | 3.3" |
|---|---|
| Width | 2.5" |
| Buffer | 8 MB |
| Height | 0.6" |
| Brand Name | Apricorn |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Apricorn, Inc |
| Product Line | Aegis Padlock |
| Product Name | Aegis Padlock SSD - USB 3.0 Solid State Drive |
| Product Type | Solid State Drive |
Show all 31 specsShow fewer
| Wireless LAN | No |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | ASSD-3PL256-1TBF |
| TAA Compliant | Yes |
| Host Interface | USB 3.1 |
| Product Family | Aegis Padlock |
| Random 4KB Read | 100000IOPS |
| Package Contents | <ul> <li>Aegis Padlock SSD - USB 3.0 Solid State Drive</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>USB Y-Cable</li> <li>Travel Pouch</li> </ul> |
| Random 4KB Write | 80000IOPS |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Country of Origin | United States |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Weight (Approximate) | 3.60 oz |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | ASSD-3PL256-1TBF |
| Maximum Read Transfer Rate | 300 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 400 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.apricorn.com |
Related Products
More in USBHD from APRICORN MASS STORAGE and similar brands
500GB FORTRESS FIPS PORTABLE USB HDD HW ENCRYPTED

128GB 256-BIT AES XTS HW ENCRYPTED SECURE USB 3.0 MEM KEY
1TB AES-XTS PADLOCK SECURE USB 3.0 256BIT ENCRYPT TAA COMP
More from APRICORN MASS STORAGE
Other products available from this brand

4GB 256-BIT AES XTS HW ENCRYPTED SECURE USB 3.0 MEM KEY

8GB 256-BIT AES XTS HW ENCRYPTED SECURE USB 3.0 MEM KEY

16GB 256-BIT AES XTS HW ENCRYPTED SECURE USB 3.0 MEM KEY

32GB 256-BIT AES XTS HW ENCRYPTED SECURE USB 3.0 MEM KEY
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.