1OUT TRAVEL SURGE PROTECTOR 750 JOULE DIRECT PLUG-IN TEL/MODEM
1OUT TRAVEL SURGE PROTECTOR 750 JOULE DIRECT PLUG-IN TEL/MODEM
Key Features
- 1 AC outlet Portable wall-mount cube stores easily in any bag or briefcase
- Direct plug-in design
- Built-in tel/modem surge protection
- 750 joule rating
- Diagnostic LED displays protection status
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
- $10,000 Ultimate Lifetime Insurance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The TRAVELCUBE is designed for convenient portable and economical surge protection. Small and powerful, the TRAVELCUBE features 750 joules and carries $10K of insurance as well as a lifetime product warranty. Throw it in a briefcase or purse and have quality surge protection wherever you need it - hotel room, dorm, client office - anywhere!
Tech Specs
| Depth | 3.1" |
|---|---|
| Width | 2.2" |
| Height | 1.5" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Receptacles | 1 x NEMA 5-15R |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 1 Outlet 120V Surge Suppressor |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Compatibility | <ul><li>Ideal for use with laptops, fax machines, electronic notepads, personal organizers and other portable electronic devices</li></ul> |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Gray |
Show all 24 specsShow fewer
| Output Voltage | 120 V AC |
|---|---|
| Power Handling | 1800 VA |
| Protection Type | Surge |
| Country of Origin | China |
| Status Indicators | <li>Protection Present</li> |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Surge Energy Rating | 750 J |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Weight (Approximate) | 2.72 oz |
| Manufacturer Part Number | TRAVELCUBE |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL1449 (let through rating 330V)</li><li>IEEE 587 Category A and B</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SURGE from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET SURGE STRIP 2 FT CORD 180 JOULES 5-15P MOUNTABLE

1 OUTLET DIRECT-PLUG IN SURGE 600 JOULE SURGE PROTECTOR 600J

3 OUTLET SURGE PROTECTOR 660 J DIRECT PLUG-IN SURGE SUPPRESSOR
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.