1M USB-A MALE TO MICRO USB-B MALE CABLE BLACK
1M USB-A MALE TO MICRO USB-B MALE CABLE BLACK
Key Features
- 1M cable
- Transfers, syncs, and charges
- Extends connection between your PC and Targus USB 3.0 dock
- 1 Year Limited Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Compatible with a wide variety of tablets and computers, the 1M USB-A Male to micro USB-B Male Cable connects your device to a USB 3.0 docking station. It makes transferring data or charging your device a breeze, and its compact size easily fits in your go-to backpack or briefcase.
Tech Specs
| Width | 0.6" |
|---|---|
| Height | 0.3" |
| Length | 39.4" |
| Features | Charging |
| Brand Name | Targus |
| Cable Type | Micro-USB/USB |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Name | 1M USB-A Male to micro USB-B Male Cable |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Color | Black |
Show all 24 specsShow fewer
| Product Model | ACC1004USZ |
|---|---|
| Shipping Width | 7.75" |
| Shipping Height | 0.33" |
| Device Supported | Docking Station |
| Weight (Approximate) | 0.10 lb |
| Manufacturer Part Number | ACC1004USZ |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Micro USB 3.0 Type B - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x Micro USB 3.0 Type B - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in ROUT-C from TARGUS and similar brands
1YR NC BRANCH 5G COMPLETE PLAN W1855 ADAPTER AMERICAS SP
NETCLOUD ENTERPRISE BRANCH COMPLETE W E300 1YR SP
SMALL 2X2 POWER TO BARREL ADAPTER 152MM USED WITH IBR1700
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



