19IN SERIAL ATA SIGNAL CABLE W/ LATCHES 7PIN/7PIN SATA 6.0 GBPS
19IN SERIAL ATA SIGNAL CABLE W/ LATCHES 7PIN/7PIN SATA 6.0 GBPS
Key Features
- Connect your high-speed Serial ATA device to a Serial ATA controller
- Support data transfer rates of up to 6.0 Gbps
- Cable is shielded to protect against EMI/RFI
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite expands its line of hard drive cables with the introduction of our new line of serial ATA cables. The signal cables connect any high speed Serial ATA device to a Serial ATA controller. Serial ATA delivers two significant benefits: it support much higher data transfer rates (up to 6.0 Gbps...backward compatible to 1.5Gbps) and the narrow cable design helps improve internal air flow. Perfect for the desktop or server that has multiple drives. These cables feature 7-pin straight/7-pin straight female connectors and offer easy installation. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
Tech Specs
| Conductor | Copper |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | SATA |
| Cable Length | 1.60 ft |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Serial ATA (7-pin) Cable |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Model | P940-19I |
| Shipping Width | 3.90" |
| Shipping Height | 5.30" |
| Package Contents | <ul><li>Serial ATA (7-pin) Cable</li><li>19-in. Serial ATA (SATA) Signal Cable 7Pin/7Pin, Straight/Straight</li></ul> |
| Country of Origin | China |
Show all 19 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | P940-19I |
|---|---|
| Connector Type on First End | SATA - Female |
| Connector Type on Second End | SATA - Female |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.24 oz |
| Connector on First End Details | 1 x 7-pin SATA - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 7-pin SATA - Female |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SERIAL from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
12IN SERIAL ATA SIGNAL CABLE W/ LATCHES 7PIN/7PIN SATA 6.0 GBPS

DB9 TO RJ45 SERIAL ADAPTER MODULAR F/F RS-232 RS-422 RS-485

DB9 TO RJ45 SERIAL ADAPTER MODULAR M/F RS-232 RS-422 RS-485
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.