
19IN PRIVACY FILTER SCREEN
19IN PRIVACY FILTER SCREEN
Key Features
- Protects private information with constrained viewing angles to 30° from either side
- Filters blue light, minimizing eye strain
- Blocks screen glare for a comfortable viewing experience
- Over 12% brighter than competitive solutions for greater clarity and visibility
- Glossy or matte sides to suit your viewing preferences
- Reusable silicon adhesive strips for quick and easy installation
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Private information can easily become public knowledge if you don't take precautions. Meeting new standards in privacy protection, Targus 4Vu Privacy Screens ensure your valuable information is kept private without compromising screen clarity.
A narrow viewing angle- Targus 4Vu Privacy Screens restrict a monitor's viewing angle to 30 degrees on either side. This protects sensitive information both in the workplace and in public, allowing a comfortable browing experience.
Ideal for multiple monitors- A 30 degree viewing angle is ideal for a multiple monitor workstation, creating enough space for a user to view numerous screens while still protecting information from outside eyes.
Tech Specs
| Height | 11.86" |
|---|---|
| Length | 14.8" |
| Features | Easy to Apply |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | Targus |
| Orientation | Landscape |
| Aspect Ratio | 5:4 |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Line | 4Vu |
| Product Name | 19" 4Vu Monitor Privacy Screen |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Product Model | ASF19USZ |
Show all 20 specsShow fewer
| Product Family | 4Vu |
|---|---|
| Device Supported | Monitor |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Weight (Approximate) | 10.88 oz |
| Display Size Supported | 19" |
| Display Type Supported | LCD |
| Manufacturer Part Number | ASF19USZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
Related Products
More in MNTR-F from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




