
16PORT RACKMOUNT KVM SWITCH 1U USB/PS2 ON SCREEN DISPLAY
16PORT RACKMOUNT KVM SWITCH 1U USB/PS2 ON SCREEN DISPLAY
Key Features
- NetController 16-Port, 1U rackmount KVM switch
- Control 16 computers via a single VGA monitor and USB or PS/2 keyboard/mouse
- Control up to 256 computers by daisychaining up to 15 additional B040/42-Series KVM switches (Compatible with B040/42-Series KVM's only. Cannot be daisychained to other KVM series)
- P780-Series USB/PS2 combo KVM cables kits allow you to connect either USB or PS/2 computers, without the need to purchase separate cables or adapters
- Compatible with all major operating systems
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's NetController 16-Port, 1U rackmount KVM Switch is an affordable, highly-flexible enterprise class KVM Switch, which allows the user to connect either USB or PS/2 keyboards and mice. In addition, P780-Series USB/PS2 combo KVM cable kits allow you to connect either USB or PS/2 computers, without the need to purchase separate cables or adapters. Control up to 16 directly connected computers, or expand the number of connected computers to up to 256 by daisychaining up to 15 additional B042-Series KVM switches. Switch between connected computers via the On-Screen Display (OSD), pushbuttons, or keyboard hotkey commands. Other features include: password protection, auto-scanning, auto-logout, firmware upgrade and video support up to 2048 x 1536 (QXGA). Mounts easily in a standard 19" rack/cabinet and includes all necessary mounting hardware. Compatible with all major operating systems. Constructed of heavy-duty steel housing. 3 year limited warranty.
Tech Specs
| Depth | 6.5" |
|---|---|
| Width | 16.1" |
| Height | 1.8" |
| PS/2 Port | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Graphic Mode | QXGA |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | KVM Switch |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Input Voltage | 9 V DC |
Show all 21 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li>KVM Switch</li><li>External Power Supply</li><li>Rackmount Hardware</li><li>8 In Daisy Chain Cable</li><li>Daisy Chain Terminator</li><li>4 ft HD15 to DB9 Firmware Upgrade Cable</li><li>CD with Owner's Manual and Quick Start Guide</li><li>Quick Start Guide</li></ul> |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Number of PS/2 Ports | 1 |
| Daisy Chain Supported | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B042-016 |
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Computers Supported | 16 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


STANDBY UPS 450VA 255W - 8 5-15 50/60 HZ5-15P PLUGDESKTOP/W MOUNT
PS/2 SERVER INTERFACE MODULE FOR B070/072 KVM SWITCHES

2PORT DVI DESKTOP KVM SWITCH W AUDIO CABLES USB
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.