16PORT PS/2 USB CS1716A KVM SWITCH 1U RM W/ CABLES
16PORT PS/2 USB CS1716A KVM SWITCH 1U RM W/ CABLES
Key Features
- Use this KVM Switchbox and eliminate the need for manually switching cables between sources
- Up to 2048 x 1536 video resolution
- The Rack-mountable form factor allocates you simple and easy installation for your kvm switchbox
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The CS1716A multi-platform KVM switch is a control unit that allows access to multiple computers from a single PS/2 or USB console (keyboard, mouse, and monitor). A single CS1716A can control up to 16 computers. As many as 31 additional switches can be daisy-chained to each other, so that up to 512 computers can all be controlled from a single keyboard-monitor-mouse console. Additionally, a front panel USB port is available for each computer to access any peripherals connected to it on a one-at-a-time basis.
Tech Specs
| Depth | 17" |
|---|---|
| Width | 6.3" |
| Height | 1.7" |
| Brand Name | ATEN |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Graphic Mode | QXGA |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | CS1716A 16-Port PS/2 USB KVM Switch |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Product Model | CS1716A |
| Package Contents | <ul><li>CS1708A 16-Port PS/2 USB KVM Switch</li><li>1x KVM Switch with Standard Rack Mounting Kit</li><li>2x Custom KVM Cable Sets</li><li>1x Console Cable</li><li>1x Firmware Upgrade Cable</li><li>1x Grounding Wire</li><li>1x Foot Pad Set (4 PCS)</li><li>1x Power Adapter</li><li>1x User Manual</li><li>1x Quick Start Guide</li></ul> |
Show all 19 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 5.86 lb |
|---|---|
| Daisy Chain Supported | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CS1716A |
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of Computers Supported | 16 |
Related Products
More in KVM-SW from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
RACK MOUNT KIT 1U 19KVM
2PORT USB KVM SWITCH W/2 CABLES SUP UP TO 2048X1536

2-PORT USB FHD HDMI CABLE KVM W/ REMOTE PORT SELECTOR
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



