
16PORT KVM RACK CONSOLE 1U 19IN LCD KEYBOARD PS2/USB CABLES
16PORT KVM RACK CONSOLE 1U 19IN LCD KEYBOARD PS2/USB CABLES
Key Features
- Occupies just 1U of space in a rack-mountable drawer
- 19" LCD screen supports video resolutions up to 1280 x 1024
- Simplifies IT tasks with easy switching between all 16 ports
- Provides 2-level password security (administrator and user)
- Combo cables (included) connect to PS/2 or USB servers
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's B020-U16-19-K KVM Switch gives you a rack-mountable keyboard, LCD and touchpad in a single console that occupies only 1U of rack space. Easy to install and use, it's the optimal solution for controlling up to 16 computers/servers. Increase the number of connected computers to up to 264 by daisy-chaining up to 31 B022-U08 KVM switchesThe B020-U16-19-K has a built-in 19" LCD screen that supports video resolutions up to 1280 x 1024. You can switch easily between the 16 ports using on-console push buttons, an on-screen display (OSD) or keyboard hot key commands. Multi-level password security can be set up for an administrator and up to 4 local users to ensure only those with authorization can access the connected computers.The eight included P778-series combo cable kits support both PS/2 and USB connections, so no adapters are required. A console cable kit can be plugged into the rear of the unit to allow for connection of a Tripp Lite B051-000 IP Remote Access Unit or an external console. A USB port on the front of the keyboard lets you connect an external mouse, plus an external USB 1.1 port means you can add a peripheral that can be shared across all connected servers. When not in use, the B020-U16-19-K stores neatly in a rack drawer and pulls out when needed. This KVM console is compatible with all major operating systems. Heavy-duty steel housing stands up to frequent use.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 27" |
| Width | 17" |
| Height | 1.8" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| KVM Switch | Yes |
| Device Type | LCD Rack Console |
| Screen Mode | SXGA |
| Screen Size | 19" |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | NetDirector |
| Product Name | NetDirector B020-U16-19-K Rackmount LCD with KVM |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Type | LCD Rack Console |
|---|---|
| Product Model | B020-U16-19-K |
| Product Family | NetDirector |
| Package Contents | <ul><li>NetDirector Console RM LCD KVM Switch</li><li>8 x P778-006 6 ft. USB/PS2 Combo KVM Cable Kits</li><li>PS2/USB Combo Console Cable Kit</li><li>RJ11 to DB9 Firmware Upgrade Cable</li><li>C13 to 5-15P Power Cord</li><li>CD with Owner Manual</li><li>Quick Start Guide</li><li>Grounding Wire</li><li>Rackmount Hardware Kit</li></ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Screen Resolution | 1280 x 1024 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Weight (Approximate) | 31.30 lb |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B020-U16-19-K |
| Certifications & Standards | UL 60950-1 (USA), CAN/CSA (Canada), FCC Part 15 Class A, CE, IEC 60950-1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Computers Supported | 16 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


STANDBY UPS 450VA 255W - 8 5-15 50/60 HZ5-15P PLUGDESKTOP/W MOUNT
PS/2 SERVER INTERFACE MODULE FOR B070/072 KVM SWITCHES

2PORT DVI DESKTOP KVM SWITCH W AUDIO CABLES USB
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.