
16PORT IP KVM RACK CONSOLE 1U 19FT LCD KEYBOARD CAT5 2 USERS
16PORT IP KVM RACK CONSOLE 1U 19FT LCD KEYBOARD CAT5 2 USERS
Key Features
- Control computers/servers locally or via LAN, WAN or Internet
- Occupies just 1U of space in a rack-mountable drawer
- Low-cost Cat5 cabling allows longer distances, reduces cable clutter
- 19" LCD screen supports video resolutions up to 1366 x 768
- Simultaneous support for 2 users - 1 local, 1 remote
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- Free Management Software available to Access and Control all of your Tripp Lite NetCommander IP KVM's (B070 and B072 IP series) from a single interface
- Fast Virtual Media KVM System patented under Pat. No. US 9,417,720
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's B070-016-19-IP KVM Switch gives you a rack-mountable full keyboard, LCD and touchpad in a single console that occupies only 1U of rack space. Easy to install and use, it's the optimal solution for controlling up to 16 computers/servers locally, from across the room, down the street or halfway around the globe on a LAN, WAN or Internet.The B070-016-19-IP uses inexpensive, user-supplied Cat5e/6/6a cabling with Server Interface Units so you can control computers/servers located up to 100 ft. away from the switch. This switch features two 10/100 Mbps LAN ports, so if one fails, the other takes over, keeping remote access uninterrupted. Users can switch easily between the 16 ports using an on-screen display (OSD). Multi-level password protection prohibits unauthorized users from accessing the connected computers, and a local user and a remote user can be logged on simultaneously. The built-in 19" LCD screen supports video resolutions up to 1366 x 768.Two serial ports allow control of serial-manageable devices such as IP PDUs, firewalls and routers; you can assign individual ports to an IP PDU port to power on/off the server connected to that port. The B070-016-19-IP stores neatly in a rack drawer and pulls out when needed. This KVM console is compatible with both Windows and Linux operating systems, and provides remote access using a Windows computer. Heavy-duty steel housing stands up to frequent use. Complies with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases. Free NetCommander-AXS Management Software is available for access and control of all of your Tripp Lite NetCommander IP KVM switches (B070 and B072 series). From a single interface, you can access server ports on any of your KVM switches, power cycle or power on/off outlets of IP PDU's, and manage KVM settings. This software can be found on the model support page of the B070-016-19-IP, or via searching NetCommander-AXS on www.tripplite.com
Tech Specs
| Depth | 26.8" |
|---|---|
| Width | 19" |
| Height | 1.7" |
| Keyboard | Yes |
| PS/2 Port | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| KVM Switch | Yes |
| Daisy Chain | Yes |
| Device Type | LCD Rack Console |
| Rack Height | 1U |
| Screen Mode | WXGA |
| Screen Size | 19" |
Show all 37 specsShow fewer
| Color Family | Black |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | NetCommander |
| Product Name | 16-Port, 1+1 User NetCommander Cat5 IP Console KVM Switch |
| Product Type | LCD Rack Console |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | B070-016-19-IP |
| TAA Compliant | Yes |
| KVM Technology | Digital |
| Product Family | NetCommander |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li>NetCommander B070-016-19-IP 19" Rackmount LCD with KVM Switch</li><li>Power Cord</li><li>Serial Firmware Upgrade Cable</li><li>KVM/Console Jumper Cable</li><li>CD (Includes: Owner's Manual)</li></ul> |
| Product Material | Steel |
| Country of Origin | Taiwan |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Number of PS/2 Ports | 2 |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Weight (Approximate) | 37.50 lb |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B070-016-19-IP |
| Certifications & Standards | UL 60950-1 (USA), CAN/CSA (Canada), FCC Part 15 Class A, CE, IEC 60950-1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Computers Supported | 16 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


STANDBY UPS 450VA 255W - 8 5-15 50/60 HZ5-15P PLUGDESKTOP/W MOUNT
PS/2 SERVER INTERFACE MODULE FOR B070/072 KVM SWITCHES

2PORT DVI DESKTOP KVM SWITCH W AUDIO CABLES USB
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.