16PORT GIGABIT UNMANAGED PRO SWITCH
16PORT GIGABIT UNMANAGED PRO SWITCH
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- 16 10/100/1000Mbps RJ45 ports
- Plug and play, with no configuration required
- Durable metal casing of superior quality and professional appearance
- Intelligent management via a web user interface and downloadable utility
- Green technology reduces power consumption
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
What This Product Does
The TL-SG116E Unmanaged Pro switch is an ideal upgrade on unmanaged switches, suited for home and small business networks. A plug-and-play design makes for easy deployment without the need for a technician, while a robust metal casing provides better protection for components. Equipped with intelligent management features like QoS, VLAN, IGMP Snooping and more, this switch is effective in both simple and more demanding network environments.
Easy to Use
Connecting devices to TL-SG116E is simple. Auto MDI/MDI-X crossover on all ports eliminate the need for crossover cables or uplink ports. Auto-negotiation on each port detects the link speed of a network device and intelligently adjusts settings for compatibility and optimal performance.
Durable Metal Casing
The interior components of TL-SG116E are protected by high-quality metal casing to ensure a long product life. Having passed an array of stringent reliability tests, TL-SG116E delivers switching performance you can depend on. Its compact size makes it ideal for deployment on desktops or work benches.
Additional Software Features
TL-SG116E excels not only in simple plug-and-play networks but also in more demanding environments. Network monitoring enables users to observe traffic behavior. Port Mirroring, Loop Prevention and Cable Diagnostics allow connection problems on your network to be identified and located. Administrators can designate the priority of traffic based on Port/802.1p/DSCP QoS, for example, to ensure that voice and video applications remain clear and lag-free. Combining security with network performance, TL-SG116E supports MTU VLAN, port-based VLAN and 802.1Q-based VLAN functions.
Go Green with Your Ethernet
TP-Link's latest generation of Unmanaged Pro Switches make use of innovative energy-saving technologies. Power consumption automatically adjusts according to link status and cable length, allowing you to expand your network while minimizing your carbon footprint. Save the planet and lower your energy bills - it's a win-win!
Tech Specs
| Depth | 4.4" |
|---|---|
| Width | 11.3" |
| Height | 1" |
| Modular | No |
| Brand Name | TP-Link |
| Manageable | No |
| Stack Port | No |
| Form Factor | Desktop |
| Uplink Port | No |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Power Source | Power Supply |
| Product Name | 16-Port Gigabit Unmanaged Pro Switch |
Show all 31 specsShow fewer
| Product Type | Ethernet Switch |
|---|---|
| Product Model | TL-SG116E |
| Layer Supported | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>16-Port Gigabit Unmanaged Pro Switch</li> <li>Power Cord</li> <li>Installation Guide</li> <li>Rubber Feet</li> </ul> |
| Product Material | Metal |
| Country of Origin | China |
| Power Consumption | 9.19 W |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Networking Standards | IEEE 802.3x |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | TL-SG116E |
| Port/Expansion Slot Details | 16 x Gigabit Ethernet Network |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Total Number of Network Ports | 16 |
| Redundant Power Supply Supported | No |
Related Products
More in STD-SW from TP-LINK SYSTEMS INC. and similar brands
5-PORT GIGABIT DESKTOP SWITCH
SMART SWITCH ENERGY MONITORING

LS1008G 8PORT 10/100/1000MBPS SWITCH
More from TP-LINK SYSTEMS INC.
Other products available from this brand

KASA SMART WI-FI PLUG MINI

TL-WN725N 11BGN 150MB 2.4GHZ WPA WPE WL N USB ADAP NANO REALTEK

RACK-MOUNTING BRACKET KIT DIMENSIONS: 3.7 1.7 1.6 IN

BLUETOOTH 5.0 NANO USB ADAPTER
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.