16PORT GIGABIT EASY SMART POE+ SWITCH WITH 2 SFP SLOTS
16PORT GIGABIT EASY SMART POE+ SWITCH WITH 2 SFP SLOTS
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Flexible Full Gigabit 18-Port PoE Configuration: 16x PoE+ (802.3at/af) 10/100/1000 Mbps RJ45 ports providing up to 30W per port and total PoE power budget of 250W, together w/ 2x Gigabit Non-PoE Ports and 2 Combo SFP Slots for high-speed connections.
- Easy Smart Management: Simple setup and monitor your network with easy-to-use web-based management interface and smart configuration utility.
- Network Segmentation: Abundant VLAN features improve network security via traffic segmentation.
- PoE Auto Recovery: The switch automatically detects and reboots the dropped or unresponsive PoE-powered devices without the need for manual monitoring or resetting.
- Overload Protection with Port Priority: When connected devices' total power consumption is greater than or equal to 250W, lower priority ports are disabled to prevent overloading.
- Plug and Play: Easy setup with no software installation or configuration needed.
- Advanced Software Features: Prioritize your traffic and guarantee high quality of video or voice data transmission with Port-based 802.1p/DSCP QoS and IGMP Snooping.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ideal for Surveillance
TL-SG1218MPE complies with the 802.3af/at PoE+ standard, supporting up to 30W power supply on each PoE port. The total high PoE power budget is up to 192W for the 16 PoE ports, making it ideal for small to medium business surveillance systems.
Intelligent Power Management
When total power consumption excels 192W, the intelligent power management will cut the lower priority port power off to ensure the high priority port's power supply and protect the device from power overload operation.
Advanced Functions for Higher Performance
Administrators can designate the priority of traffic based on QoS, for example, to ensure that voice and video applications remain clear and lag-free.
IGMP Snooping optimizes multimedia traffic delivery to ensure a better network experience especially for applications like IPTV.
Making Management Easy
TL-SG1218MPE offers network monitoring for users to observe traffic behavior. Through its web-based user interface and management utility, the TL-SG1218MPE offers a variety of useful features, including network monitoring, traffic prioritization, and enhanced QoS.
Tech Specs
| Depth | 7.1" |
|---|---|
| Width | 17.3" |
| Height | 1.7" |
| Modular | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | TP-Link |
| Manageable | Yes |
| PoE Budget | 250 W |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | JetStream |
Show all 37 specsShow fewer
| Product Name | JetStream 16-Port Gigabit Easy Smart PoE/PoE+ Switch |
|---|---|
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Model | TL-SG1218MPE |
| Product Family | JetStream |
| Layer Supported | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Shared SFP Slot | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>JetStream 16-Port Gigabit Easy Smart PoE/PoE+ Switch</li> <li>Power Cord</li> <li>Installation Guide</li> <li>Rackmount Kit</li> <li>Rubber Feet</li> </ul> |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Product Material | Metal |
| Country of Origin | China |
| Power Consumption | 21.40 W |
| Network Technology | 1000Base-X |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Networking Standards | IEEE 802.3 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | TL-SG1218MPE |
| Port/Expansion Slot Details | 16 x Gigabit Ethernet PoE+ |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Total Number of Network Ports | 16 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
Related Products
More in STD-SW from TP-LINK SYSTEMS INC. and similar brands
5-PORT GIGABIT DESKTOP SWITCH
SMART SWITCH ENERGY MONITORING

LS1008G 8PORT 10/100/1000MBPS SWITCH
More from TP-LINK SYSTEMS INC.
Other products available from this brand

KASA SMART WI-FI PLUG MINI

TL-WN725N 11BGN 150MB 2.4GHZ WPA WPE WL N USB ADAP NANO REALTEK

RACK-MOUNTING BRACKET KIT DIMENSIONS: 3.7 1.7 1.6 IN

BLUETOOTH 5.0 NANO USB ADAPTER
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.