16PORT 2USER CAT5 KVM WITH OSD
16PORT 2USER CAT5 KVM WITH OSD
Key Features
- Two KVM consoles independently and simultaneously control up to 16 directly connected computers
- By daisy chaining up to 15 additional KH2516A switches, as many as 256 computers can be controlled from the original KVM console
- Console conversion - any type of KVM console can control any type of computer; mixed combinations (PS/2&USB) supported on both the KVM console and computer sides
- Superior Video Quality- Supports the video resolutions up to 1920 x 1200 @60Hz for up to 30 meters, 1600 x 1200 @60Hz for up to 40 meters, and 1280 x 1024 @75Hz for up to 50 meters*
- OSD Backup/Restore feature - enables the administrator to back up the switch's configuration and user profile information
- Configure port access rights for users on a port - by - port basis
- Diversified port operation mode enables flexible computer management - Occupy, Exclusive and share modes
- Three port selection methods: Manual (via front panel pushbuttons), Hotkey, and multi-language OSD (On Screen Display)
- Multiplatform support - PC, Mac, Sun, and serial
- Multiple User Accounts -Supports up to 10 user and 1 administrator accounts
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The KH2508A and KH2516A KVM Switches are control units that allow IT administrators to access and control multiple computers from two PS/2 or USB KVM consoles (one bus). Operators working at up to two consoles can independently and simultaneously take control of up to 8 (KH2508A), or 16(KH2516A),computers. By daisy chaining up to 31 additional switches,as many 512 computer can be controlled from the original KVM consoles.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Depth | 6.4" |
| Width | 17.2" |
| Height | 1.7" |
| PS/2 Port | Yes |
| Brand Name | ATEN |
| Graphic Mode | UXGA |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | ALTUSEN KH2516A KVM Switch |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Input Voltage | 230 V |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Model | KH2516A |
|---|---|
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of VGA Ports | 2 |
| Number of PS/2 Ports | 4 |
| Weight (Approximate) | 6.28 lb |
| Daisy Chain Supported | Yes |
| Manufacturer Part Number | KH2516A |
| Maximum Video Resolution | 1600 x 1200 |
| Maximum Operating Distance | 164.04 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of Computers Supported | 16 |
Related Products
More in KVM-SW from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
RACK MOUNT KIT 1U 19KVM
2PORT USB KVM SWITCH W/2 CABLES SUP UP TO 2048X1536

2-PORT USB FHD HDMI CABLE KVM W/ REMOTE PORT SELECTOR
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



