
16PORT 2+1USER USB NETCOMMANDER KVM SWITCH 1U RM CON IP W/ 19IN LCD
16PORT 2+1USER USB NETCOMMANDER KVM SWITCH 1U RM CON IP W/ 19IN LCD
Key Features
- 19 in. LCD supports video resolutions up to 1366 x 768
- Cat5e/6 cabling connects computers/servers up to 100 ft. away
- Simultaneous support for 3 users-1 local, 2 remote
- Supports IPv4 and IPv6
- Mounts in 1U of space in EIA-standard 19 in. rack
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's B070-016-19-IP2 NetCommander® 16-Port Cat5 1U Rack-Mount Console KVM Switch includes a full keyboard, 19-inch LCD screen and touchpad in a 1U rack-mount console. It connects up to 16 computers and/or servers and allows you to control them locally or remotely via LAN, WAN or web browser.Connect computers/servers up to 100 feet away using Cat5e/6 cabling and a compatible Tripp Lite B078-Series server interface unit (B078-101-USB2 required for Fast Virtual Media speeds up to 12 Mbps). Dual 10/100 LAN ports ensure uninterrupted remote access in case one port should fail. A local user and two remote users can log on simultaneously and switch between the 16 ports using an on-screen display, hotkeys or remote toolbar. Multi-level password protection prohibits unauthorized access.The LCD supports video resolutions up to 1366 x 768. Dual serial ports allow control of serial devices, such as IP PDUs, firewalls and routers. You can assign individual ports to an IP PDU port to power on/off the server connected to that port. The heavy-duty steel housing slides neatly into the rack when not in use. Free NetCommander-AXS management software is available to access and control your Tripp Lite NetCommander IP KVM switches (B070 and B072 Series). From a single interface, you can access server ports on any of your KVM switches, power cycle or power on/off outlets of IP PDUs, and manage KVM settings. This software can be found at the Technical Support link in the right-hand column.
Features
Includes 16-Port KVM Switch, 19 in. LCD, Keyboard and Touchpad
- Mounts in 1U of space in EIA-standard 19 in. rack
- Connects up to 16 computers/servers up to 100 ft. away via Cat5e/6 cabling and Tripp Lite B078 Series SIUs
- Computers with DisplayPort or HDMI connectors require Tripp Lite VGA adapters, such as P134-06N-VGA-V2 or P131-06N
- Fast Virtual Media KVM system: U.S. Patent #9,417,720
- BIOS-level control of any server brand and model
IP Remote Access for Fewer Trips to the Server Room
- Java-based application allows 24/7 remote access from anywhere via web browser over secure IP connection
- Non-browser client that can bypass browser-related Java security prompts is available
- Up to 3 users (1 local, 2 remote) can sign in simultaneously
- Up to 5 users can share a single session
- Supports both IPv4 and IPv6
- Dual 10/100 Mbps LAN ports for uninterrupted remote access in case one port should fail
Simplifies IT Tasks
- Users can switch between ports via on-screen display, hotkeys or remote toolbar
- Dual RJ45 serial ports for connecting IP devices, such as PDUs, firewalls and routers
- Assign individual ports to an IP PDU port to power on/off the server connected to that port
- Virtual Media allows.iso file to be mounted to target server and accessed directly
- Supports RADIUS and LDAP/S authentication
- Log tracks events on your installation
Large 19 in. LCD Screen
- Supports video resolutions up to 1366 x 768; 1920 x 1080 remotely
- DDC emulation allows for optimal output to LCD
Advanced Security Features
- Multi-level password protection-create administrator accounts with full access and user accounts with limited access
- 128-bit AES and HTTPS encryption for highest security standards
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 69.2" |
| Width | 47.7" |
| Height | 4.3" |
| Keyboard | Yes |
| PS/2 Port | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| KVM Switch | Yes |
| Device Type | LCD Rack Console |
| Rack Height | 1U |
| Screen Size | 19" |
| Color Family | Black |
Show all 38 specsShow fewer
| Manufacturer | Eaton Corporation |
|---|---|
| Product Line | NetCommander |
| Product Name | B070-016-19-IP2 NetCommander 16-Port Cat5 1U Rack-Mount Console KVM Switch |
| Product Type | LCD Rack Console |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | B070-016-19-IP2 |
| TAA Compliant | Yes |
| KVM Technology | Digital |
| Product Family | NetCommander |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>B070-016-19-IP2 NetCommander 16-Port Cat5 1U Rack-Mount Console KVM Switch</li> <li>C13 to NEMA 5-15P Power Cord, 6 ft.</li> <li>Rack-Mounting Hardware</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Platform Supported | PC |
| Display Screen Type | LCD |
| Number of USB Ports | 1 |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Weight (Approximate) | 28.46 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B070-016-19-IP2 |
| Certifications & Standards | <ul> <li>UL 60950-1 (USA)</li> <li>CAN/CSA (Canada)</li> <li>FCC Part 15 Class A</li> <li>CE</li> <li>IEC 60950-1</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Computers Supported | 3 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVM-SW from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


STANDBY UPS 450VA 255W - 8 5-15 50/60 HZ5-15P PLUGDESKTOP/W MOUNT
PS/2 SERVER INTERFACE MODULE FOR B070/072 KVM SWITCHES

2PORT DVI DESKTOP KVM SWITCH W AUDIO CABLES USB
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.