
16IN MACBOOK PRO PRIVACY SCREEN ANTI-GLARE BLUE LIGHT FILTER
16IN MACBOOK PRO PRIVACY SCREEN ANTI-GLARE BLUE LIGHT FILTER
Key Features
- PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen uses a microlouver technology that darkens your 16" MacBook Pro 21/23 screen view from the sides (+/- 30 degrees from center); Keep your data private and prevent visual eavesdropping in public spaces
- DESIGNED FOR 16-INCH MACBOOK PRO: Privacy shield designed to fit the 2021 and 2023 16-inch MacBook Pro; Exact fit will not interfere with top-mounted webcams, sensors around the display, or when closing the lid
- HASSLE-FREE APPLICATION: Simply attach this reversible privacy screen protector on the 16" MacBook Pro computer using the slim built-in magnetic strips; Included protective sleeve to stow away/protect the privacy screen from damage when not in use
- REDUCE EYE STRAIN: This laptop privacy screen blocks up to 51% of blue light, which helps to reduce digital eye strain and improves visual comfort during prolonged use; Light transmittance of 60% for better screen readability
- REVERSIBLE FILTER: Privacy filter features an anti-glare matte side for environments prone to glare and a high-gloss side that helps retain color vibrancy; Matte side provides extra screen protection with a scratch and fingerprint-resistant coating
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This Laptop Privacy Screen is designed to work with your 2021 and 2023 16-inch MacBook Pro.
Prevent visual eavesdropping: This privacy filter is a convenient and cost-effective solution to protect confidential data from unwanted viewers. The privacy shield darkens your computer's screen from the side while providing a clear viewing angle of 60 degrees (+/- 30 degrees from center) to the user.
Reversible Filter: The privacy screen protector is reversible, with a matte anti-glare side for environments prone to glare and a high-gloss side that helps retain color vibrancy. The matte side provides additional screen protection with a fingerprint and scratch resistant coating. The privacy shield has a light transmittance of 60% providing optimal screen brightness and enhanced levels of privacy.
Hassle-free Installation: Attach the privacy screen shield using the slim built-in magnetic strips. Included protective sleeve to stow away/protect the privacy screen from damage when not in use.
Blue Light Reduction: Reduce eye strain and improve visual comfort by reducing blue light exposure. The 16" MacBook Pro 2021/2023 screen filter blocks up to 51% of the blue light emitted from the display. Digital eye strain can lead to symptoms like headaches, dry eyes, and blurred vision.
Tech Specs
| Depth | 9.02" |
|---|---|
| Width | 13.82" |
| Height | 15.75 mil |
| Features | Microlouver Privacy Technology |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Durability | Scratch Resistant |
| Reversible | Yes |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Privacy Screen Filter |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Compatibility | <p>Apple - MacBook Pro (2021), MacBook Pro (2023)</p> |
Show all 22 specsShow fewer
| Device Supported | MacBook Pro |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li> Privacy Screen Filter</li><li> 1 x Cardboard Insert</li><li> 1 x Wiping Cloth</li><li> 1 x Sleeve</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul><p><br /></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Screen Attachment | Magnetic |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Weight (Approximate) | 3.50 oz |
| Display Size Supported | 16" |
| Display Type Supported | LCD |
| Manufacturer Part Number | 162MM-PRIVACY-SCREEN |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Related Products
More in MNTR-F from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






