
13.5IN LAPTOP PRIVACY SCREEN ANTI-GLARE BLUE LIGHT FILTER
13.5IN LAPTOP PRIVACY SCREEN ANTI-GLARE BLUE LIGHT FILTER
Key Features
- Privacy Screen Filter - Perfect for open, high-movement situations or wherever on-screen information should be kept private
- Features perfect compatibility with 13.5"
- LCD display type support is long-lasting with reduced screen burning to ensure maximum efficiency
- 3:2 Privacy Screen Filter - Best for 13.5" Notebook
- Microlouver Privacy Technology - Allows you to use your device in the open without disclosing any private information
- Privacy Screen Filter with notebook device support prevents substantial amounts of blue light from being emitted from your screen and from reaching your eyes without affecting the visibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This Laptop Privacy Screen is designed to work with laptops with 13.5-inch displays and 3:2 aspect ratio.
Prevent visual eavesdropping
This privacy filter is a convenient and cost-effective solution to protect confidential data from unwanted viewers. The privacy shield darkens your computer's screen from the side while providing a clear viewing angle of 60 degrees (+/- 30 degrees from center) to the user.
Flip-Over and Touch
The feature enables you to quickly flip-over the privacy filter to share contents without uninstalling the filter. Your computer touch responsiveness is preserved by the ultrathin yet robust security shield, enabling seamless use. The privacy shield has a light transmittance of 60% providing optimal screen brightness and enhanced levels of privacy.
Hassle-free Installation
Install the privacy screen protector using the included adhesive strips or flip-over tabs. This unit is designed for use with bezel-less or slim bezel displays.
Blue Light Reduction
Reduce eye strain and improve visual comfort by reducing blue light exposure. The 13.5-inch laptop screen filter blocks up to 51% of the blue light emitted from the display. Digital eye strain can lead to symptoms like headaches, dry eyes, and blurred vision.
Tech Specs
| Depth | 8.39" |
|---|---|
| Width | 12.01" |
| Height | 11.81 mil |
| Features | Microlouver Privacy Technology |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Privacy Screen Filter |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Device Supported | Notebook |
| Package Contents | <ul><li> Privacy Screen Filter</li><li> 2 x Flip-Over Tabs</li><li> 1 x Lifting Tab</li><li> 1 x Adhesive Strip Kit</li><li> 1 x Plastic Sleeve</li><li> 1 x Wiping Cloth</li><li> 1 x Cardboard Insert</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul> |
Show all 21 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 1 |
|---|---|
| Screen Attachment | Flip |
| Touch Compatibility | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Weight (Approximate) | 1 oz |
| Display Size Supported | 13.5" |
| Display Type Supported | LCD |
| Manufacturer Part Number | 135CT-PRIVACY-SCREEN |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MNTR-F from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






