
13IN MACBOOK AIR PRIVACY SCREEN ANTI-GLARE BLUE LIGHT FILTER
13IN MACBOOK AIR PRIVACY SCREEN ANTI-GLARE BLUE LIGHT FILTER
Key Features
- Privacy Screen Filter - Perfect for open, high-movement situations or wherever on-screen information should be kept private
- Fits 13" MacBook Air
- LCD display type support is long-lasting with reduced screen burning to ensure maximum efficiency
- Removable feature for maximum productivity with added dependability
- Privacy Screen Filter with macbook air device support for better reliance and usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This Laptop Privacy Screen is designed to work with your M2 and M3 2023 13-inch MacBook Air.
Prevent visual eavesdropping: This privacy filter is a convenient and cost-effective solution to protect confidential data from unwanted viewers. The privacy shield darkens your computer's screen from the side while providing a clear viewing angle of 60 degrees (+/- 30 degrees from center) to the user.
Reversible Filter: he privacy screen protector is reversible, with a matte anti-glare side for environments prone to glare and a high-gloss side that helps retain color vibrancy. The matte side provides additional screen protection with a fingerprint and scratch resistant coating. The privacy shield has a light transmittance of 60% providing optimal screen brightness and enhanced levels of privacy.
Hassle-free Installation: Attach the privacy screen shield using the slim built-in magnetic strips. Included protective sleeve to stow away/protect the privacy screen from damage when not in use.
Blue Light Reduction: Reduce eye strain and improve visual comfort by reducing blue light exposure. The 13" MacBook Air 2023 M2/M3 screen filter blocks up to 51% of the blue light emitted from the display. Digital eye strain can lead to symptoms like headaches, dry eyes, and blurred vision.
Tech Specs
| Depth | 7.80" |
|---|---|
| Width | 4.65" |
| Height | 15.75 mil |
| Features | Removable |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Durability | Scratch Resistant |
| Reversible | Yes |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Privacy Screen Filter |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Compatibility | <p>Apple - MacBook Air (M2 2023), MacBook Air (M3 2023)</p> |
Show all 22 specsShow fewer
| Device Supported | MacBook Air |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li> Privacy Screen Filter</li><li> 1 x Cardboard Insert</li><li> 1 x Wiping Cloth</li><li> 1 x Sleeve</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul><p><br /></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Screen Attachment | Magnetic |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Weight (Approximate) | 1.80 oz |
| Display Size Supported | 13" |
| Display Type Supported | LCD |
| Manufacturer Part Number | 13MAM-PRIVACY-SCREEN |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MNTR-F from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






