
12.9 IPAD PRO PRIVACY SCREEN - 4-WAY FILTER PROTECTOR/SHIELD
12.9 IPAD PRO PRIVACY SCREEN - 4-WAY FILTER PROTECTOR/SHIELD
Key Features
- Builds an additional layer of shield from everyday scratches and dust
- Features perfect compatibility with 12.9"
- LCD display type support is long-lasting with reduced screen burning to ensure maximum efficiency
- 4-way Privacy - Offers safety horizontally, vertically, from left and from the right direction, making sure that the screen is protected from every angle
- Privacy Screen Filter with ipad pro (3rd generation) device support for better reliance and usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This Privacy Screen for third-generation and newer 12.9 iPad Pro smoothly transitions from a clear view to an obscured screen beyond the intended viewing angle, significantly enhancing visual privacy in office or public environments. The anti-glare matte finish helps to reduce reflections in glare-prone environments and provides additional screen protection with a scratch and fingerprint-resistant coating.
4-Way Privacy and Touch Support
The security filter ensures optimal privacy in portrait or landscape orientations when viewed beyond 30° from the center, covering a total visible area of 60°. It supports touchscreen input and gestures, preserving the interactive experience of an iPad while maintaining the confidentiality of on-screen content.
Installation
The screen protector is compatible with third-generation and newer 12.9 iPad Pro and features a precise fit that does not interfere with the display, camera, or speakers. The included installation kit and step-by-step instructions allow for a one-time application to the iPad screen.
Blue Light Reduction
This Blue Light Reduction Privacy Shield reduces eye strain and improves visual comfort by blocking 40% - 51% of the blue light emitted from the display (in the 380nm - 480nm wavelength range). Symptoms of digital eye strain, such as headaches, dry eyes, and blurred vision, can be alleviated by using blue-light filtering privacy screens.
Tech Specs
| Depth | 10.91" |
|---|---|
| Width | 8.35" |
| Height | 15.75 mil |
| Features | Microlouver Privacy Technology |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Orientation | Landscape |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Privacy Screen Filter |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Compatibility | <p>Apple - iPad Pro (3rd Generation)</p> |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Device Supported | iPad Pro (3rd Generation) |
| Package Contents | <ul><li> Privacy Screen Filter</li><li> 1 x Cleaning Wipes Set</li><li> 1 x Wiping Cloth</li><li> 1 x Squeegee</li><li> 1 x Dust Remover</li><li> 2 x Guide Stickers</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul><p><br /></p> |
| Product Material | Plastic |
| Packaged Quantity | 1 |
| Screen Attachment | Adhesive |
| Touch Compatibility | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Weight (Approximate) | 2 oz |
| Display Size Supported | 12.9" |
| Display Type Supported | LCD |
| Manufacturer Part Number | 129IP-PRIVACY-SCREEN |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Cell Phone/Tablet/Smart Watch Model Compatibility | iPad Pro (3rd Generation) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MNTR-F from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






