
16IN MACBOOK PRO PRIVACY SCREEN ANTI-GLARE BLUE LIGHT FILTER
16IN MACBOOK PRO PRIVACY SCREEN ANTI-GLARE BLUE LIGHT FILTER
Key Features
- PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen blacks-out a 16" MacBook Pro 2021/2023 screen using a microlouver technology that darkens the view from the sides (+/- 30 degrees from center); Keep data private and prevent visual eavesdropping
- DESIGNED FOR 16-INCH MACBOOK PRO: Privacy shield designed to fit the 2021/2023 16-inch MacBook Pro display; Exact fit won't interfere with top-mounted webcams, sensors around the monitor, or when closing the lid
- REDUCE EYE STRAIN: This laptop privacy screen blocks up to 51% of blue light, which helps to reduce digital eye strain and improves visual comfort during prolonged use; Light transmittance is close to 60% for better screen readability
- REVERSIBLE FILTER: Privacy filter features an anti-glare matte side for environments prone to glare and a high-gloss side that helps retain color vibrancy; Matte side provides additional protection with a scratch and fingerprint-resistant coating
- HASSLE-FREE APPLICATION: Install the privacy screen protector on a 16" MacBook Pro computer, using the included transparent and residue-free adhesive strips; For additional adhesive strips consider MON-PRIVACY-SCREEN-K (sold separately)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This laptop privacy screen is compatible with the 2021 and 2023 16" MacBook Pro laptops.
Prevent Visual Eavesdropping
This privacy filter is a convenient and cost-effective solution to protect confidential data from unwanted viewers. The privacy shield darkens your MacBook's screen from the side while providing a clear viewing angle of 60 degrees (+/- 30 degrees from center) to the user.
Reversible Filter
The privacy screen protector is reversible, with a matte anti-glare side for environments prone to glare and a high-gloss side that helps retain color vibrancy. The matte side provides additional screen protection with a fingerprint and scratch resistant coating. The privacy shield has a light transmittance of 57.5% providing optimal screen brightness and enhanced levels of privacy.
Hassle-free Installation
The privacy filter is an exact fit design that will not interfere with top-mounted webcams, sensors, or when closing the lid. Affix the privacy screen shield using the included transparent and residue-free adhesive strips.
Blue Light Reduction
Reduce eye strain and improve visual comfort with this blue light reducing privacy shield. It blocks up to 51% of the blue light emitted from the display in the 380nm - 480nm wavelength range. Digital eye strain can lead to symptoms like headaches, dry eyes, and blurred vision.
More from the Manufacturer
Tech Specs
| Width | 1.38" |
|---|---|
| Height | 15.75 mil |
| Features | Residue-free |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Durability | Scratch Resistant |
| Orientation | Landscape |
| Color Family | Clear |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Privacy Screen Filter |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Compatibility | <p>Apple - 16" MacBook Pro (2021, 2023)</p> |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Color | Transparent |
|---|---|
| Device Supported | MacBook Pro |
| Package Contents | <ul><li> Privacy Screen Filter</li><li> 1 x Set of Adhesive Strips</li><li> 1 x Sleeve</li><li> 1 x Wiping Cloth</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul> |
| Product Material | Plastic |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Weight (Approximate) | 3.53 oz |
| Display Size Supported | 16" |
| Display Type Supported | LCD |
| Manufacturer Part Number | 16M21-PRIVACY-SCREEN |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Cell Phone/Tablet/Smart Watch Model Compatibility | 16" Macbook Pro |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MNTR-F from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






