
16IN LAPTOP PRIVACY SCREEN ANTI-GLARE BLUE LIGHT FILTER
16IN LAPTOP PRIVACY SCREEN ANTI-GLARE BLUE LIGHT FILTER
Key Features
- PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen uses a microlouver technology that darkens your 14" Laptop screen view from the sides (+/- 30 degrees from center); Keep your data private and prevent visual eavesdropping in public spaces
- FOR 14" LAPTOPS: Designed to fit laptops with 14" displays and 16:10 aspect ratio; Dimensions of 12x7.7in (307x197mm); Filter will not interfere with top-mounted webcams, sensors, or when closing the lid; Verify display size & aspect ratio before ordering
- FLIP-OVER WITH TOUCH: Flip-Over mounting feature enables quickly flip-over the privacy filter to share contents without uninstalling the filter; Computer touch responsiveness is preserved by the ultrathin yet robust security shield, enabling seamless use
- REDUCE EYE STRAIN: This laptop privacy screen blocks up to 51% of blue light, which helps to reduce digital eye strain and improves visual comfort during prolonged use; Light transmittance of 60% for better screen readability
- HASSLE-FREE APPLICATION: Install the privacy screen protector using the included adhesive strips or flip-over tabs, designed for use with bezel-less or slim bezel displays
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This Laptop Privacy Screen is designed to work with laptops with 16-inch displays and 16:10 aspect ratio.
Prevent visual eavesdropping
This privacy filter is a convenient and cost-effective solution to protect confidential data from unwanted viewers. The privacy shield darkens your computer's screen from the side while providing a clear viewing angle of 60 degrees (+/- 30 degrees from center) to the user.
Flip-Up and Touch
The feature enables you to quickly flip-up the privacy filter to share contents without uninstalling the filter. Your computer touch responsiveness is preserved by the ultrathin yet robust security shield, enabling seamless use. The privacy shield has a light transmittance of 60% providing optimal screen brightness and enhanced levels of privacy.
Hassle-free Installation
Install the privacy screen protector using the included adhesive strips or flip-up tabs. This unit is designed for use with displays that have raised bezels.
Blue Light Reduction
Reduce eye strain and improve visual comfort by reducing blue light exposure. The 16-inch laptop screen filter blocks up to 51% of the blue light emitted from the display. Digital eye strain can lead to symptoms like headaches, dry eyes, and blurred vision.
Tech Specs
| Depth | 8.46" |
|---|---|
| Width | 15.08" |
| Height | 39.37 mil |
| Features | Microlouver Privacy Technology |
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Privacy Screen Filter |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Device Supported | Notebook |
| Package Contents | <ul><li> Privacy Screen Filter</li><li> 2 x Flip-Over Tabs</li><li> 1 x Lifting Tab</li><li> 1 x Adhesive Strip Kit</li><li> 1 x Plastic Sleeve</li><li> 1 x Wiping Cloth</li><li> 1 x Cardboard Insert</li><li> 1 x Quick-Start Guide</li></ul><p><br /></p> |
Show all 20 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 1 |
|---|---|
| Screen Attachment | Flip |
| Touch Compatibility | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Weight (Approximate) | 3.50 oz |
| Display Size Supported | 16" |
| Manufacturer Part Number | 16LT6-PRIVACY-SCREEN |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MNTR-F from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






