
16-PORT USB 3.0 DATA HUB AND CHARGER W/ INDIVIDUAL SW 90 WATTS
16-PORT USB 3.0 DATA HUB AND CHARGER W/ INDIVIDUAL SW 90 WATTS
Key Features
- Plug & Play, Hot Swapable.
- 16 x Super Speed USB 3.0 Ports. Compatible with USB 2.0 & USB 1.1. Blue LED to indicate power status for each port.
- Data transfer speeds of up to 5Gbps.
- 16 downstream ports support super-speed (5Gbps), high-speed (480Mbps), full-speed (12Mbps), and low-speed (1.5Mbps) transmissions.
- Allow USB Flash drive, card reader, external hard drive and other USB peripherals for accessing or charging.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Sabrent USB 3.0 16-PORT Aluminum HUB (HB-PU16) allows a user to attach their collection of USB devices to one Super-Speed hub. Quickly expand an available USB 3.0 on a computer into ten USB 3.0 ports by merely plugging the Sabrent Hub into the computer's unused USB port.
The Hub's sleek design and a durable build allow for an extended life-span and make the hub perfect for travel. Plug and play installation make for easy setup, with no drivers or software to install.
Individual power switches provide device independence and allow you to preserve power and prolong the lifespan of your various devices by not overusing them while they are plugged into the hub.
Tech Specs
| Depth | 4.8" |
|---|---|
| Width | 9.8" |
| Height | 1" |
| Brand Name | Sabrent |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | Sabrent, Inc |
| Product Name | USB 3.0 16-Port Aluminum Hub with Power Switches and LEDs (HB-PU16) |
| Product Type | USB Hub |
| Product Color | Black |
| Product Model | HB-PU16 |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Package Contents | <ul> <li>USB 3.0 16-Port Aluminum Hub with Power Switches and LEDs (HB-PU16)</li> <li>Power Adapter</li> <li>USB 3.0 Cable</li> <li>User Manual</li> </ul> |
Show all 19 specsShow fewer
| Country of Origin | Taiwan |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 1.46 lb |
| Number of USB 3.0 Ports | 16 |
| Manufacturer Part Number | HB-PU16 |
| Total Number of USB Ports | 16 |
| Manufacturer Website Address | http://www.sabrent.com |
Related Products
More in TABPEN from SABRENT and similar brands
More from SABRENT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





