16-PORT MANAGED GIGABIT ETHERNE T SWITCH - LAYER 2 1 GBPS 2X GBE
16-PORT MANAGED GIGABIT ETHERNE T SWITCH - LAYER 2 1 GBPS 2X GBE
Key Features
- Effectively increases available bandwidth on your network
- C14 plug/connector type for a secure, hassle-free operation
- Lets you conveniently connect different networks to enable improved flexibility to your infrastructure
- Expand your network capacity with the help of 16 networking ports and transfer your data quickly and easily
- Supports layer 3 switching for enhanced performance and usability
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Enterprise Managed Gigabit Ethernet Switch Connects Your Network Devices to a LAN
This space-saving desktop switch transmits data over a Gigabit Ethernet (GbE) network. Sixteen auto-negotiating 10/100/1000 Mbps ports send data via Cat5e/6/6a/8 cable only to the computers, routers, hubs and other devices designated to receive it, which improves the efficiency and potential throughput of the network. LEDs indicate when the switch is powered on and which Ethernet ports are connected and showing activity.
Recommended for IT Managers in Server Message Block (SMB) and Enterprise Network Installs
The NGS16C2-1 is ideal for IT pros needing a high-performance managed network switch for white space installations. It is also recommended for data centers using Layer 2 and Layer 3 management of connected servers, as well as small installations that manage multiple products within their network closets.
Built-In Web Smart Management Software
The Web Smart software provides rich Layer 2 functionality for monitoring and controlling connected equipment via a simple web interface. VLAN, trunking, VPN, port monitoring and other features improve network efficiency and performance.
Dual Dedicated SFP Ports
Two GbE SFP ports connect to user-supplied SFP modules (sold separately) for uplinking data to other switches via optical fiber or copper. LEDs indicate interface traffic.
Compliant with Energy Efficient Ethernet Standards
The NGS16C2-1 automatically shifts unused ports to a low power state without interrupting its network connection. The switch meets IEEE 802.3ab, 802.3i, 802.3u, 802.3x, 802.3z, 802.3at, 802.3af, 802.1q and 802.1p standards.
Works with the Most Popular Web Browsers
The NGS16C2-1 is browser-based and works independently from the connected computer's operating system. Because switch compatibility is based on common hardware standards, rather than system software dependencies, the NGS16C2-1 accommodates most platforms. Preferred web browsers include Google Chrome (on both Windows and macOS) and Microsoft Edge (Windows only).
Versatile Installation Options
The heavy-duty metal housing can be positioned on a level surface using the included rubber feet to minimize external vibration or mounted into 1U of an EIA-standard 19-inch rack using the included brackets and screws. The detachable C14 to C13 power cord connects to a protected UPS, generator or mains input AC source.
Tech Specs
| Depth | 17.3" |
|---|---|
| Width | 8.2" |
| Height | 1.7" |
| Features | Built-in Fan |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manageable | Yes |
| PoE Budget | 220 W |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Uplink Port | Yes |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Power Source | Power Supply |
| Product Name | NGS16C2-1 Ethernet Switch |
Show all 39 specsShow fewer
| Product Type | Ethernet Switch |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Model | NGS16C2-1 |
| Layer Supported | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li>NGS16C2-1 Ethernet Switch</li><li>Rack-mounting Hardware</li><li>4 x Rubber Feet</li><li>C14 to C13 power cord, 5 ft. (1.5 m)</li><li>Owner's Manual</li></ul> |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Product Material | Metal |
| Application/Usage | Server |
| Power Consumption | 272.10 W |
| Network Technology | 1000Base-SX |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Plug/Connector Type | C14 |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Networking Standards | IEEE 802.3z |
| Weight (Approximate) | 4.18 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | NGS16C2-1 |
| Certifications & Standards | <ul><li>CAN/CSA-C22.2 No. 62368-1 (Canada)</li><li>IEC 62368-1</li><li>UL 62368-1</li><li>CE (Europe)</li><li>FCC Part 15 Class B (USA)</li><li>UKCA</li></ul> |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Total Number of Network Ports | 16 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STK-SW from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

ENET SWITCH UNMANAGED 5PORT INDUSTRIAL DIN MOUNT 10/100 MBPS

16PT 10/100/1000 MBPS DESKT GBE UNMANAGED SWITCH METAL ENCLOSURE

16PORT GIGABIT NETWORK SWITCH DESKTOP/RACKMOUNT UNMANAGED
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.