16-PORT 10/100/1000 MBPS GBE UNMANAGED SWITCH POE+ 220W METAL 1U
16-PORT 10/100/1000 MBPS GBE UNMANAGED SWITCH POE+ 220W METAL 1U
Key Features
- Provides a Gigabit Ethernet connection and power for PoE devices in your small office network or workgroup.
- Supports PoE to save you expense and effort of powering PoE devices individually
- 16 twisted-pair auto-negotiable RJ45 ports support auto MDI/MDIX functionality
- Unused ports shift into low-power state without interrupting network connection
- Consumes just 10W maximum input power to help you save energy costs
- Designed for either desktop installation or 1U rack mounting with included hardware
- 3-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Provides a Gigabit Ethernet connection and power for PoE devices in your small office network or workgroup.
- Supports PoE to save you expense and effort of powering PoE devices individually
- 16 twisted-pair auto-negotiable RJ45 ports support auto MDI/MDIX functionality
- Unused ports shift into low-power state without interrupting network connection
- Consumes just 10W maximum input power to help you save energy costs
- Designed for either desktop installation or 1U rack mounting with included hardware
- 3-year limited warranty
Features | 16-Port Unmanaged Gigabit Ethernet Switch for Home Offices and Workgroups
The energy-efficient NG16POE-1 network switch connects up to 16 devices to a Gigabit Ethernet network and allows them to communicate with each other. It's recommended for your home network, small office, workgroup or creative production environment. It helps you share large bandwidth-intensive files, such as CAD drawings and videos, at Gigabit (1000 Mbps/1 Gbps) speeds, improving efficiency and cutting costly downtime.
Maximum Network Functionality
The NG16POE-1 features 16 twisted-pair RJ45 Gigabit Ethernet ports that support auto-negotiable 10/100/1000 Mbps and auto MDI/MDIX functionality, so crossover cables and uplink ports are not needed for connections to PCs, routers and other switches. No configuration is required, so you can have your Gigabit network up and running immediately. IEEE 802.3x flow control (full duplex) and back pressure (half duplex) allow smooth transmission of large files.
Supports Power over Ethernet to Save You Money and Give You More Installation Choices
Because this network switch supports PoE, it can supply the power to operate compatible PoE devices, such as wireless LAN access points and bridges, VoIP phones and/or IP video cameras. This saves you the expense and effort of purchasing, connecting and installing individual power supplies for each device. It also helps you install PoE devices in areas far away from AC outlets, such as poles or ceilings. RJ45 ports support up to 30W per port with a total PoE budget of 220W.
Complies with IEEE Energy Efficient Ethernet Standards
The NG16POE-1 supports IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet standards by automatically shifting unused ports into a low-power state without interrupting network connections. It also meets IEEE 802.3ab, 802.3i and 802.3u standards.
Plug-and-Play Functionality for Easy Use
No configuration is required in setting up the unmanaged NG16POE-1, so you can have your 10/100/1000 Mbps network up and running immediately. Cat5/5e/6/6a UTP/STP cables (sold separately) provide optimal performance. Easy-to-read LEDs indicate connection and activity status for each port. The NG16POE-1 supports MAC address auto-learning and auto-aging for efficient routing.
Tech Specs
| Depth | 8.1" |
|---|---|
| Width | 17" |
| Height | 1.7" |
| Features | Plug and Play |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manageable | No |
| PoE Budget | 220 W |
| Form Factor | Desktop |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Power Source | Power Supply |
Show all 38 specsShow fewer
| Product Name | NG16POE-1 16-Port Gigabit Ethernet Unmanaged Switch with PoE+ |
|---|---|
| Product Type | Ethernet Switch |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | NG16POE-1 |
| Layer Supported | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li>NG16POE-1 16-Port Gigabit Ethernet Unmanaged Switch with PoE+</li><li>Detachable C13 to C14 Power Cord, 5 ft. (1.5 m)</li><li>2 x Rack-Mounting Brackets</li><li>8 x Bracket Screws</li><li>4 x Rubber Feet</li><li>Owner's Manual</li></ul> |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Product Material | Metal |
| Application/Usage | Small Office |
| Power Consumption | 400 W |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Plug/Connector Type | C14 |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Networking Standards | IEEE 802.3az |
| Weight (Approximate) | 6.17 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | NG16POE-1 |
| Certifications & Standards | <ul><li>CAN/CSA-C22.2 No. 62368-1 (Canada)</li><li>IEC 62368-1</li><li>UL 62368-1</li></ul> |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Port/Expansion Slot Details | 16 x Gigabit Ethernet PoE+ |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Total Number of Network Ports | 16 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STK-SW from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

ENET SWITCH UNMANAGED 5PORT INDUSTRIAL DIN MOUNT 10/100 MBPS

16PT 10/100/1000 MBPS DESKT GBE UNMANAGED SWITCH METAL ENCLOSURE

16PORT GIGABIT NETWORK SWITCH DESKTOP/RACKMOUNT UNMANAGED
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.