16 OUTLET SURGE STRIP 15FT CORD 1650 JOULES METAL 48 IN LENGTH
16 OUTLET SURGE STRIP 15FT CORD 1650 JOULES METAL 48 IN LENGTH
Key Features
- 16 outlets
- 15-ft. cord
- 48-in. length
- 1650-joule rating
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The SS7415-15 4-ft. power strip with AC surge suppression offers a convenient method of horizontal or vertical power distribution in equipment racks, computer rooms, workbenches, raceways and more. Includes 16 NEMA 5-15R output receptacles with 2.717-in. center-to-center spacing, 15-ft. AC line cord and adjustable mounting clips for installation in a wide variety of applications. Protects connected equipment from transient surges and line noise with built-in surge suppression rated at 450 joules. Corded, multi-outlet strip reduces cabling clutter and enables the connection of multiple electrical devices to a single AC wall socket. Features rugged all-metal housing, lighted power switch with transparent guard to prevent accidental shutoff, 15A resettable circuit breaker and attractive gray housing with black output receptacles. PLUG/OUTLETS: Input: NEMA 5-15P/Output: 16 NEMA 5-15RELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 15A (Requires standard NEMA 5-15R wall receptacle)FORMAT: 4-ft. corded vertical/raceway power distribution stripSURGE SUPPRESSION: 450 joules
Tech Specs
| Brand Name | Tripp Lite series |
|---|---|
| Mount Type | Vertical |
| Cord Length | 15 ft |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Receptacles | 16 x NEMA 5-15R |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Power Switch | Yes |
| Product Name | Power Strip 120V AC |
| Product Type | Power Strip |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Gray |
Show all 24 specsShow fewer
| Circuit Breaker | Yes |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>Power Strip 120V AC</li> <li>Set of adjustable mounting clips</li> <li>Warranty information</li> <li>Instruction manual</li> </ul> |
| Country of Origin | Vietnam |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles Spacing | 2.72" |
| Surge Energy Rating | 450 J |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Maximum Output Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | SS7415-15 |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL 1363</li><li>cUL</li><li>UL1449</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STRIP from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET POWER STRIP 15A 5-15R 6 FT CORD BLACK HOUSING MOUNTABLE

CLAMP-ON POWER STRIP HOLDER SURGE PROTECTOR WHITE

6OUT SURGE STRIP 6 FT CORD 790 JOULES BLACK 5-15P MOUNTABLE
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.