16 OUTLET POWER STRIP VERTICAL 15 FT CORD METAL 120V 15A 5-15P 48
16 OUTLET POWER STRIP VERTICAL 15 FT CORD METAL 120V 15A 5-15P 48
Key Features
- 16 outlets
- Convenient and safe covered, on/off switch
- 15-amp circuit breaker
- 15-ft. cord
- 48" length
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's PS4816 power strip offers 15 amp, 120V multi-outlet AC power distribution in a convenient 48 inch mountable housing. Offers horizontal or vertical power distribution in rackmount, raceway and workbench applications. Includes 16 NEMA 5-15R output receptacles with 2.717 inch center-to-center spacing, 15 ft AC line cord and lighted power switch with locking transparent cover to prevent accidental shutoff. Sturdy all-metal extruded aluminum housing stands up to demanding network, laboratory or factory environments. INPUT/OUTPUT: Input: NEMA 5-15P/Output: 16 NEMA 5-15RELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 15A FORMAT: 48 in. corded, mountable power strip
Tech Specs
| Brand Name | Tripp Lite series |
|---|---|
| Cord Length | 15 ft |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Receptacles | 16 x NEMA 5-15R |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Power Switch | Yes |
| Product Name | PS4816 |
| Product Type | Power Strip |
| Compatibility | TYPICAL APPLICATIONS: Offers vertical or horizontal multi-outlet power distribution in rack enclosures, raceways, desktops and more. |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Package Contents | <ul><li>PS4816</li><li>PS4816</li><li>Mounting hardware</li><li>Instruction manual</li></ul> |
| Country of Origin | Vietnam |
Show all 20 specsShow fewer
| Maximum Frequency | 60 Hz |
|---|---|
| Minimum Frequency | 50 Hz |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Additional Information | <ul><li>Sturdy all-metal 48 inch corded strip format with 2.717 inch center-to-center outlet spacing</li><li>Included mounting hardware supports vertical or horizontal mounting in rack enclosures, raceways and more</li><li>Includes 16 NEMA 5-15R output receptacles</li><li>Ideal for horizontal or vertical raceway style power distribution in office, workbench, industrial, networking and telecom applications</li><li>Lighted power switch with locking transparent cover prevents accidental shutoff</li><li>15 amp electrical capacity with circuit breaker</li><li>120VAC, 50/60Hz electrical compatibility</li><li>Lifetime warranty</li></ul> |
| Maximum Output Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | PS4816 |
| Certifications & Standards | UL1363, cUL |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STRIP from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6 OUTLET POWER STRIP 15A 5-15R 6 FT CORD BLACK HOUSING MOUNTABLE

CLAMP-ON POWER STRIP HOLDER SURGE PROTECTOR WHITE

6OUT SURGE STRIP 6 FT CORD 790 JOULES BLACK 5-15P MOUNTABLE
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.