
16 CHL POE+ NVR WITH 20/TB HDD 2 10TB HDD-TAA COMPLIANT
16 CHL POE+ NVR WITH 20/TB HDD 2 10TB HDD-TAA COMPLIANT
Key Features
- Supports Ultra 265/H.265/H.264 video compression formats
- 16-channel input
- Compatible with third-party IP cameras supported with ONVIF conformance to: Profile S, Profile G, Profile T
- Supports 1-ch HDMI and 1-ch VGA output simultaneously
- Records HDMI at up to 4K(3840x2160) resolution
- 2 SATA HDD up to 10TB (sold separately)
- ANR technology enhances the storage reliability when the network is disconnected
- Supports detection features such as face, intrusion, cross line, audio, defocus, scene change, auto-tracking, object left behind, and object removed. Also offers face search, behavior search, and people counting.
- Supports cloud-based firmware upgrades
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
16 Channel
Connect up to 16 cameras for complete video surveillance of selected property.
4K Ultra High Definition
Ability to record in 4K Ultra HD image quality for high resolution surveillance.
H.265
Video compression standard for 4K video surveillance.
ONVIF
Standardized interface for effective interoperability of IP-based physical security products.
HDMI & VGA
Provides simultaneous delivery of HDMI and VGA output for multiple monitoring needs.
Cloud Upgradeable
Store surveillance footage remotely without worrying about on-site storage capacity.
Key Features:
- Supports Ultra 265/H.265/H.264 video compression formats
- 16-channel input
- Compatible with third-party IP cameras supported with ONVIF conformance to: Profile S, Profile G, Profile T
- Supports 1-ch HDMI and 1-ch VGA output simultaneously
- Records HDMI at up to 4K(3840x2160) resolution
- 2 SATA HDD up to 10TB (sold separately)
- ANR technology enhances the storage reliability when the network is disconnected
- Supports detection features such as face, intrusion, cross line, audio, defocus, scene change, auto-tracking, object left behind, and object removed. Also offers face search, behavior search, and people counting. Supports cloud-based firmware upgrades
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 12.4" |
| Width | 15" |
| Height | 2.1" |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | Gyration |
| NVR Weight | 5.73 lb |
| HD Recording | Yes |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Name | 16-Channel Network Video Recorder With PoE, TAA-Compliant |
| Product Type | Video Surveillance Station |
Show all 30 specsShow fewer
| TAA Compliant | Yes |
|---|---|
| Video Formats | H.264 |
| Number of VGA Out | 1 |
| Power Consumption | 10 W |
| Recording Formats | 4K |
| Remote Management | Yes |
| System Components | Network Video Recorder |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Maximum Resolution | 8MP |
| Hard Drive Capacity | 20 TB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CYBERVIEW N16TAA20TB |
| Total Number of Channels | 16 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NVR from ADESSO INNOVATION- GYRATION and similar brands
More from ADESSO INNOVATION- GYRATION
Other products available from this brand

JUNCTION BOX WALL MOUNT APPLICATION: WALL INSTALLATION

WALL BRACKET WITH JUNCTION BOX APPLICATION: WALL INSTALLATION

2MP SMART WIFI CAM PAN/TILT H.264 CLOUD AI CALL BUTTON

2MP SMARTWIFI WRLS CAM SPKR/MIC CLOUD AI WIFI BUILT-IN BATTEREY
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

