15W WIRELESS DUAL QI CHARGER PAD
15W WIRELESS DUAL QI CHARGER PAD
Key Features
- Induction Charger provides efficient and reliable charging
- Overcharge Protection feature provides reliable and convenient charging
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Adesso AUH-1040 Qi-certified dual two-coil wireless fast charging pad is the perfect charging device for everyone. The dual-charger design allows you to charge two Qi-charging enabled devices simultaneously. Its compact size is the perfect traveling partner. The rubber pads ensure your devices stay put while charging. The supplied AC adapter cable allows users to plug the charging pad in anywhere.
Tech Specs
| Depth | 7.5" |
|---|---|
| Width | 4" |
| Height | 0.4" |
| AC Plug | Yes |
| Features | Overcharge Protection |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Name | 15W Max Qi-Certified Dual 2-Coil Wireless Fast Charging Pad |
| Product Type | Induction Charger |
| Compatibility | Qi Capable Devices |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Product Model | AUH-1040 |
Show all 19 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>15W Max Qi-Certified Dual 2-Coil Wireless Fast Charging Pad</li> <li>AC Adapter</li> </ul> |
|---|---|
| Country of Origin | Vietnam |
| Weight (Approximate) | 5.28 oz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | AUH-1040 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PWROPT from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
6FT MICRO USB TO USB CABLE DATA CHARGE SAMSUNG HTC WHITE
3FT 1M MICRO USB CABLE WHITE DATA SYNC CHARGE SAMSUNG KINDLE
6FT MICRO USB CABLE CHARGE DATA SYNC SAMSUNG KINDLE
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.