
15.6IN IPS FHD 800:1 ZENSCREEN MB16AC USB-C DARK GRAY
15.6IN IPS FHD 800:1 ZENSCREEN MB16AC USB-C DARK GRAY
Key Features
- 15.6" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 220 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- 1920 x 1080 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LCD monitor resists screen burn-in and delivers long-term clarity for reliable performance across daily viewing tasks
- The ZenScreen 15.6" monitor includes Full HD 1920x1080 resolution for pixel-precise clarity and vibrant visuals
- Thunderbolt I/O enables ultra-fast data transfer between your monitor and connected devices for high-speed workflows
- USB Type-C offers compact, reversible connectivity for fast transmission and versatile peripheral support
- 800:1 contrast ratio refines image sharpness and dynamic range, ensuring consistent clarity in high-contrast scenes
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Extend your vision. Free your world.
ASUS ZenScreen™ MB16AC is designed to keep you productive, wherever you are. It's the world's first portable monitor with a hybrid-signal solution, which means that it only needs a single USB connector cable to be fully compatible with almost any laptop. With a super-slim 8mm profile, and weighing just 0.78kg, ZenScreen MB16AC is also the world's lightest 15.6-inch companion display monitor.
Hybrid-signal solution: USB Type-A and Type-C support
ZenScreen™ MB16AC only requires a single USB connection for both power and video transmission from your host device. It features an innovative hybrid-signal solution with native support for USB Type-C™ (USB-C™) connections, and uses an installed driver to support USB Type-A connectors for full compatibility. The reversible, any-way-up USB-C design enables quick, hassle-free connection to any device.
Slim and stylish ultraportable design
ZenScreen™ MB16AC is ideal for use as a secondary monitor for dual-monitor presentations, and its versatility helps you get things done more efficiently when you're on the go. It barely tips the scales at a lightweight 0.78kg, and with its ultra-slim 8mm profile it fits easily in any travel bag.
Automatic screen orientation
With DisplayWidget software, ZenScreen™ MB16AC can automatically sense its orientation and switch the monitor between landscape and portrait modes. Landscape mode is ideal for presentations and Excel sheets, while Portrait mode gives you a perfect view of items such as documents, books or mobile websites.
Wide viewing angles
ZenScreen™ MB16AC features a Full HD panel that delivers stunning 1920 x 1080 resolution visuals with outstanding color reproduction. It uses IPS technology to give you more flexibility when extending your screen, so you still get superb color and contrast - even from extreme viewing positions.
Foldable smart case
An innovative foldable smart case protects ZenScreen™ MB16AC from dust and scratches. The case can be folded into a stand to prop the monitor up in either portrait or landscape orientation. ZenScreen MB16AC also has a smart pen hole in the bottom right-hand corner, where you can insert a pen to prop the screen up when not using the smart case.
Protect your eyes with ASUS Eye Care technology
ASUS blue light filter
Exclusive ASUS Ultra-Low Blue Light technology protects you from harmful blue light. It offers four blue-light filter settings that are easily accessed through the onscreen display menu via the hotkey.
Blue Light Filter Level
ASUS Flicker-free technology
It's time to say goodbye to those tired, strained eyes. ZenScreen MB16AC features TÜV Rheinland-certified ASUS Flicker-free technology to reduce flicker for a comfortable viewing experience. This technology helps minimize instances of eyestrain and other damaging ailments, especially when you spend long, countless hours in front of a display watching favorite videos.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 0.3" |
| Width | 14.2" |
| Height | 8.9" |
| Brand Name | Asus |
| Brightness | 220 Nit |
| USB Type-C | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Thunderbolt | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Dual Color |
Show all 33 specsShow fewer
| Manufacturer | ASUS Computer International |
|---|---|
| Product Line | ZenScreen |
| Product Name | ZenScreen MB16AC Widescreen LCD Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Color | Black |
| Product Model | MB16AC |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Product Family | ZenScreen |
| Package Contents | <ul> <li>MB16AC Widescreen LCD Monitor</li> <li>ASUS Smart Case</li> <li>DisplayPort™ over USB-C™ cable</li> <li>(USB-C to USB-C) USB Type-C to A adapter</li> <li>ZenScreen pen</li> <li>Quick start guide</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 16" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Viewable Screen Size | 15.6" |
| Weight (Approximate) | 1.72 lb |
| VESA Mount Compatible | No |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | MB16AC |
| Certifications & Standards | <li>TÜV Rheinland</li><li>TÜV</li> |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
Related Products
More in DSKDSP from ASUS - DISPLAY and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


